Anahtar Kelimeler: 0


Ak Parti İzmir`de istifa

Ak Parti`de Soylu hareketi devam ediyor.

AK Partinin teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylunun, AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ve yönetiminin istifası istediği öğrenildi. Akay ve yönetiminin, salı gününe kadar dilekçelerini Genel Merkeze göndereceği belirtildi.
AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, bugün Genel Merkezde Soylu ile görüştü. Akayın görüşmesinin nedeni birkaç ilçe yönetiminin görevden alınmasını talep etmekti. Ancak Soylunun Akaydan yönetimiyle birlikte görevlerinden istifa etmelerini, dilekçeleri de en geç 3 Haziran Salı gününe kadar Genel Merkeze iletmelerini istediği öğrenildi.

İl Başkanlığına 2011 yılında atanan Akay, 2012 yılında yapılan kongreden de güven tazeleyerek çıkmıştı.

Akay ve yönetimi, 2014 yerel seçimlerine iddialı girdi, ancak İzmirin 30 ilçesinden sadece 6`sını kazanabildi. Geçen 19 Nisanda il başkan yardımcılarını yeniden belirleyen Akayın cumhurbaşkanlığı seçimine kadar görevde kalması bekleniyordu. Seçim sürecinde AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile ters düşen Akayın görevde kalma şansı, AK Partinin teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğuna Süleyman Soylunun oturmasıyla daha da azaldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınça yakınlığı ile bilinen Akay, AK Parti İzmirde, Ali Aşlıktan sonra en uzun süre görev yapan il başkanı oldu.