Anahtar Kelimeler: 0


Ayasofya`da namaz izdihamı

İstanbul`un fethini Ayasofya`da namaz kılarak kutladılar.

Anadolu Gençlik Derneği üyeleri İstanbul’un fethinin 559’uncu yılı dolayısıyla Ayasofya meydanında öğle namazı kıldı

Ayasofya Meydanı`nda bugün saat 14.30`da düzenlenen mitinge Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri üyeleri, türbanlı ve çarşaflı kadınların da olduğu yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN..

AYASOFYA`NIN İBADETE KAPALI OLMASI ELEŞTİRİLDİ

Ayasofya Müzesi`nin girişinde oluşturulan kürsüden topluluğa seslenen Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, "Dünya tarihi açısından büyük öneme sahip İstanbul`un fethini büyük bir coşku ve şuurla kutluyoruz" dedi. Ayasofya`nın fetihten sonra bizzat Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrildiğini belirten Salih Turhan, Ayasofya`da kılınan ilk Cuma namazında hutbeyi Fatih Sultan Mehmet`in okuduğunu, namazı da Akşemseddin`in kıldırdığını belirtti. Bakanlar Kurulu kararıyla 1934 yılında müzeye çevrilen Ayasofya`nın ibadete kapalı bir şekilde durduğunu vurgulayan Salih Turhan, bu durumu eleştirdi.

Ayasofya`nın ibadete açılmasını isteyen Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, topluluğa şöyle seslendi:

"Ayasofya inşallah zincirlerinden kurtulacaktır. Bu görev sizlere, Fatih Sultan Mehmet`in torunlarına düşmektedir. Şu an görevde bulunanlar Fatih`in, Kanuni`nin ülkesini, haçlılara yama yapmaya çalışmaktadırlar. Duyarlı herkesi bu saçmalığa dur demeye çağırıyorum."

PANKART GÖRÜNMESİN DİYE ETTEN DUVAR ÖRDÜLER

Bu arada Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, kendilerine Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri adını veren bir grup kadının açtığı ve üzerinde "Allah`ın laneti Ayasofya`yı kapatanlar ve kapalı tutanlar üzerinde olacaktır" cümlesinin yazılı olduğu pankartın görünmemesi için önünde adeta etten duvar ördü. Bunun üzerine kadınlar bir süre sonra sessizce dağıldı.

BİNLERCE KİŞİ NAMAZ KILDI

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Salih Turhan, topluluğa öğle namazı kıldırdı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı çok sayıda birimin meydanda konuşlandırıldığı dikkat çekti. Namazın ardından topluluk küçük gruplar halinde fetih şenliklerinin yapılacağı Beşiktaş İnönü Stadyumu`na geçti.

Bugün sabah 04:30`da da Alperen Ocakları`na bağlı bir grup, Ayasofya Müzesi`nin ibadete açılması için Ayasofya önünde sabah namazı kılmıştı.

AYASOFYA`DA SABAH NAMAZI haberi için tıklayın..