Bu Açıklamaya Saadet Partiller Çok Kızacak!
Milli Görüş´ün Lideri, Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan´ın bilinmeyenlerini, hareketin hatiplerinden Şevki Yılmaz anlattı
Tarih: 26.2.2016 22:24:17/ 16188okunma / 3yorum

 

Erbakan hocaya bir görüşmemizde, “Parti kapatmanın bakkal kapatmaktan kolay olduğu Türkiye´de siz iki parti ile hareket etmek istiyorsunuz hocam” dedim. O da, tebessüm ederek, “Hayırlı olsun, onlar da bizim kardeşimiz. Bazı hastalıklar var Allah şifa versin...” Ben o zaman anladım ki, Erbakan hoca Türkiye´de siyasi hareketi iki koldan yürütmek istiyor.

RÖPORTAJ: İSMAİL ZELVİ

Milli Görüş´ün Lideri, Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan´ın bilinmeyenlerini, hareketin hatiplerinden Şevki Yılmaz ile görüştük. Refah Partisi´nin kapatılmasında konuşmalarından dolayı yasaklı durumuna düşen Şevki Yılmaz, “Biz hareketin namusunu kurtardık” derken, Erbakan´ı da, saygı duyduğu, örnek aldığı Anadolu´dan yetişme bir lider olarak tarif ediyor. Yılmaz, kamuoyunun bilmediği bir çok konuyu Milat´a açıkladı.

-Siyasete nasıl başladınız? Siyasi hayatınız anlatabilir misiniz?

- Siyasete talip olmak Müslümanın şiarı değildir, görev istenmez verilir. Bu prensip doğrultusunda bizi Rize´ye gönderdiler. İlk önce 1987 milletvekilliği seçimlerinde. 87, 89, 91 yine milletvekilliği seçimleri arkasından 94 yılında Rize´de, Rizeli Başbakan Mesut Yılmaz´a rağmen Allah´ın lütfu ile belediye başkanlığını bize teslim ettiler. Bunun üzerine mahkemelerimiz başladı. Daha önce yapılan siyasi konuşmalardan dolayı ceza aldık. Aldığımız ceza sebebiyle başkanlığı bırakmak zorunda kaldık. Rize´den 1,5 sene sonra milletvekili olduk. 20. Dönem parlamentoya girdik orda da bildiğiniz gibi Refahyol hükümetiyle başarılı çalışmalar yaptık. Bugünkü gibi  iktidarla uğraşanlar o gün de, bizimle uğraştılar.  Refah Partisi´ne sebepsiz, hukuksuz, kanunsuz  dava açıldı. Ondan sonra da parti kapatıldı. Kapatıldıktan sonra yasaklılar arasına girme şerefi  bize nail oldu. Erbakan hocam ve arkadaşlarının yasak yediği dönemde onlardan biri de bu kardeşinizdi.

- Erbakan Hoca ile nasıl tanıştınız?

- Siyasi harekete biz 15 yaşında başladık. Millî Nizam Partisi´nin İzmit´te genç hatibiydik. Camilerde ve ev sohbetlerinde destek verdik. Gençlik faaliyetleri çerçevesinde hocamızı 1970 yılından beri tanıyoruz. 1973-74 MSP-CHP koalisyon hükümetinde Adalet Bakanı Şevket Kazan kardeşimizin yanında  özel kalemde göreve başladım. Dolayısıyla Erbakan hocamızı daha yakinen tanıma fırsatını 1970´li yıllardan sonra  bulduk. Bilhassa Avrupa´daki görevimiz sırasında bir aile olduk.

- Kısaca okuyucularımıza Erbakan´ı tanıtabilir misiniz?

- Erbakan hoca kalben ve ruhen de sevdiğim, saydığım, örnek aldığım bu milletin bağrından yetişmiş  maddi ve manevi güzellikleri olan sağlam bir liderdir.

Menderes, Gümüş Motor için Erbakan´a yardım etti

- Erbakan siyasete girmeden önce de üretmeyi, mücadeleyi seven bir liderdi. Gümüş Motor´la ilgili Erbakan hocamızın, merhum Başbakan Adnan Menderes ile ilgili size anlattıklarını okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

- Hapisten yeni çıkmıştık, Erbakan hocam Almanya´ya geldi. Cami cami beraber dolaşıyoruz. Menderesle ilgili bir hatırasını anlatmasını istedim, Erbakan hocam şunları anlattı: “1956´da Gümüş Motor Fabrikası´nı kurduk.  Motorların tanesini 500 liraya piyasaya sürdük. Tarlaya su basan motor. Koç ailesi bizi batırmak için General Motors´ları 250 TL´ye piyasaya sürdü. Kara kara düşünüyoruz, fabrikayı nasıl kurtaracağız diye. Sabah namazı vakti gazete okurken zil çaldı. Hocam fabrikaya Adnan Menderes geldi demez mi, koştum fabrikayı dolaştık, alnımdan öptü. “Derdin ne” diye sordu, “derdim Yahudi” dedim. Menderes, biz varken kapanmaz gel Ankara´ya dedi. Ankara´ya gittim. Ulus´ta iki katlı otelde istirahat ederken, aradım Menderes´i, “ne emrediyorsun” dedi. “Sizin gibi vatan severler bakanlıklarda yorulamaz maliye bakanını ayağınıza göndereceğim”. İki saat sonra maliye bakanı bir bavul parayla geldi, örtülü ödenekten. “Bu yardım devam edecek” dedi. Bir açtım 500 bin TL, onunla üretime deva ettik ama, 60 yılında Türkiye aynı 28 Şubat gibi karıştı. Fabrika da kapandı, hükümet de” dedi.

Erbakan hoca iki partiyle          gidilmesini istedi

-Erbakan, AK Parti´ye nasıl bakıyordu? Son yıllarda AK Parti hareketi kendisini epey yıprattı galiba?

-AK Parti´yle ilgili bir hatıramı anlatmak isterim. Daha parti kurulmamış, Recai Kutan ağabeyimiz ve Abdullah Gül kardeşimiz karşılıklı kongrede aday oldular. Seçimi Recai abi kazandı o kongreden sonra Erbakan hocam Köln´e geldi. Köln´de baş başa kalınca, “Hocam bir sorum var” dedim, “Çile zamanınızda, sıkıntı zamanınızda darlık zamanınızda yanınızda olanlar ganimette, varlıkta niçin sizden uzaklaşıyorlar?”,  “anlamadım” dedi. Tayyip Erdoğan ve arkadaşları 12 Eylül´de sizin yanınızda yer aldı. Ayrılsa idiler her biri Anavatan Partisi´nden bakan olurdu. Şimdi Millî Görüş´ün önü açıldı. Neden bunlar böyle bir rahat ortamda ayrılmak istesinler ki, ganimetten kim kaçar dedim.  “Niçin soruyorsun” dedi. Daha AK Parti kurulmamış, siz bölmeye oynuyorsunuz. Çünkü  isteseniz bu hareketi böldürmezseniz. Öyle liderlik özelliğiniz var, herkes size seviyor ve itibar ediyor. Ama parti kapatmanın bakkal kapatmaktan kolay olduğu Türkiye´de siz iki parti ile hareket etmek istiyorsunuz. Sizin yerinizde olsam aynısını yapardım  dedim. Kendisinin tatlı bir gülüşü vardı. Mesajı aldım. Ne demesi lazımdı, ne  demek öyle şey mi olur falan demedi, ne evet dedi de hayır? “Hayırlı olsun” dedi. “Onlar da bizim kardeşimiz, Bazı hastalıklar var Allah şifa versin onlara” dedi. O zaman anladım ki, hocam Türkiye´de siyasi hareketi iki koldan yürütmek istiyordu.

Recep Tayyip Erdoğan İmam            Hatip Kararnamesi´ne itiraz etti

- Tayyip Erdoğan ile Erbakan hoca Refah Partisi´nde hiç karşı karşıya gelmediler mi?

- Refahyol Hükümeti zamanında 28 Şubat biliyorsunuz. Askeri cunta, silahlı güç, sermaye gücü ve dış mihraklar hükümete küfür maddelerini dayattılar. İslam´ı yasak edeceksin, imam hatipleri kapatacaksın, başörtüsünü yasaklayacaksın. Her biri küfrü, Allah´a isyanı öngören maddeler. Kesintisiz 8 yılı getiriyoruz Meclis´e. Bakana sorduk, “evet imzaya açtı, açıyor” dedi. Kurul toplantısına girdik, gizli bölüme geçince hoca konuyu açtı. “Evet, hükümeti bozmamak için 8 yıllık kesintisiz eğitimi öngören kanun teklifini Meclis´e sunacağız. Sizden ricam her biriniz birer DYP milletvekilini ikna edin Meclis´te bu kanunu reddettirin” dedi. O ara baktım Erdoğan el kaldırdı söz aldı, “Demek doğru” dedi. Ben bu tehlikeyi gördüm. Büyükşehir belediye başkanlığında yoğun işlerimi bırakarak ilk defa grubunuza katılıyorum. Bu kararnameye imza atarsanız, hocam topu avuta atacaksınız. Ben futbolcuyum, 90´dan girer bu bize” dedi. İşin altında kalırız demek istedi. Bu kararnameye imza attığımız an bitersiniz dedi. Erbakan hoca, “Kabadayılığa gerek yok, DYP´li arkadaşlarınızı ikna edin” dedi.”

8 yıl kesintisiz eğitim        kararnamesine imza atmadık

Baktım tabii güvenilmez ki DYP´ye, benden evvel Halil İbrahim Çelik, oturduğu yerden “Tayyip Erdoğan haklı” dedi. Daha sonra ben söz aldım. Muhterem hocam, biz 1973 Af Kanunu´nda haklı olduğumuz halde. 20 sene bunu vatandaşlara anlatamadık. İmam Hatiplerin kapatılması anlamına gelecek bir kararnameyi ben 80 yaşındaki anama anlatamam” dedim. Erbakan hocam, “Şevki Yılmaz kardeşimiz kalbindekini edebinden bize söyleyemiyor. Bize hükümeti bırak git demek istiyor” dedi. Bir daha söz aldım. Hükümet olmaya mecbur değiliz, kaderi ilahinin sınırını zorlamayın, dedim. 158 kişiyle her şeyi  düzeltme gibi bir görevimiz yok. Allah dileseydi 300´ü de nasip ederdi. Bu imam hatip okulları ve kuran kursları aleyhindeki bir imzanız İslam hareketini 50 yıl geri bırakır. Sizi dünyada ve Türkiye´de tanıtan ve sevdiren bir kardeşiniz olarak, bu kararnameye imza attığınızda ben Refah Partisi´nden istifa ederim, dedim. Rizelilere ihanet edemem, Rizelilerden oy alırken ben İmam Hatipleri kapatacağım, demedim. Seçim beyannamesinde, bizi ahirette büyük mahkemeden de kurtaramazsınız, dedik. Bu konuşmayı bekliyormuş, “hııı”, yaptı. Bir ter boşaldı, “arkadaşlar anlaşılmıştır 8 yıllık kararnameye imza atmıyoruz” dedi. Boynuma sarılanlar oldu. Biz hocamızı sevmeseydik uyarmazdık. Kişinin sevdiği uyaranıdır. Zor durumdaydı, Asker baskı yapıyordu ne yapayım diyordu, bizimle rahat nefes aldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Açıklamaya Saadet Partiller Kızacak
Okuyucu Yorumları (3 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
yunus atmaca
27.2.2016 12:42:55
Ben bu kadar ciddiyetsiz,lakayit ve gerçeklerden uzak bir röpartaj okumadım.
Nurettin KILIÇ
27.2.2016 17:09:02
Şevki Yılmaz;kusura bakma ama Türkiye senin anlattığın Erbakanı tanımıyor. Senin anlatmak istediğin tıpkı senin gibi birisi olması lazım. zevku sefana göre bir roportaj olmuş. buda ancak şevki efendiye yakışan olmuş.
bülent hüseyin özçelilk
27.2.2016 21:32:04
he uşak he derler bizim orda.
AK Kadınlar  Bilgi Depoladı
AK Kadınlar Bilgi Depoladı
AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Kadın Kolları Başkanlığı teşkilat eğitimi ve kadın buluşması programı gerçekleştirdi.
23 Haziran´da Sandık Kurulları Yeniden Oluşturulacak
23 Haziran´da Sandık Kurulları Yeniden Oluşturulacak
Yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde 31 Mart´taki prosedür aynen işleyecek.
Kurtulmuş: Herkesin Gönlünü Kazanmaya Çalışacağız
Kurtulmuş: Herkesin Gönlünü Kazanmaya Çalışacağız
AK Parti Gaziosmanpaşa teşkilatı Genel Başkan Vekilimiz Numan Kurtulmuş´un katıldığı #MemleketİşiGönülİşi programıyla seçim startını verdi.
´Seçimin Kaderini AK Kadınlar Belirleyecek´
´Seçimin Kaderini AK Kadınlar Belirleyecek´
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya ,partisinin Gaziosmanpaşa İlçe Kadın Kolları Sandık Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüştü.
Bilal Ay ´AŞK BELEDİYECİLİĞİ ´ ile geliyor
Bilal Ay ´AŞK BELEDİYECİLİĞİ ´ ile geliyor
Saadet Partisi Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Adayı Bilal Ay, “AŞK Belediyeciliği” mottosu ile sahaya indi.
İşte Saadet Parti´sinin Adayları
İşte Saadet Parti´sinin Adayları
Saadet Partisi İstanbul´da 9 ilçe belediye başkan adayını daha açıkladı.
Saadet Partisi Gaziosmanpaşa Adayını Açıkladı
Saadet Partisi Gaziosmanpaşa Adayını Açıkladı
Gaziosmanpaşa´nın sevilen ve tanınan ismi Bilal Ay, Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Adayı oldu.
Saadet Partisi Adaylarına Güveniyor
Saadet Partisi Adaylarına Güveniyor
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu İstanbul´da konuştu: “Herkesin itibar ettiği adaylar bulacağız. ‘Allah´ın izniyle´ Seçimi kazanacak adaylarımız var.”
Saadet Partisi Yandaşlığa Savaş Açtı
Saadet Partisi Yandaşlığa Savaş Açtı
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Sevim yandaşlığa savaş açtı
Ak Parti 3 İlde Aday Çıkarmayacak.İşte O İller
Ak Parti 3 İlde Aday Çıkarmayacak.İşte O İller
AK Parti´nin aday çıkarmayacağı 3 büyükşehir belli oldu
 Altan: "İsraf Sona Erecek Bereket Gelecek"
Altan: "İsraf Sona Erecek Bereket Gelecek"
Ramazan Altan, müdür ve şeflerin makam araçlarının alınacağını, personellerin evlerine servisle gideceğini açıkladı.
Yeni bir zafer kazanmak için mazeret yok!
Yeni bir zafer kazanmak için mazeret yok!
AK Parti Gaziosmanpaşa ilçe teşkilatı yaklaşan yerel seçimler dolayısıyla tüm kademeleri içine alan bir motivasyon semineri düzenledi.
Ak Kadınlar Kadına Şiddete El Kaldırdı
Ak Kadınlar Kadına Şiddete El Kaldırdı
Ak Kadınlar 81 ilde Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadelede el kaldırıp turuncu çizgilerini çizdi.
Zeytinburnu´na Güçlü Aday
Zeytinburnu´na Güçlü Aday
Haziran seçimlerinde 2.bölgeden Milletvekili adayı olan Perihan Toğay,Zeytinburnu´na talip oldu
Siyasette TecrübeKonuştu
Siyasette TecrübeKonuştu
Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Nişantaşı Üniversitesi´nde katıldığı derste Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencilerine Yerel Yönetimler alanındaki tecrübelerini paylaştı.
Gaziosmanpaşalı Ak Kadınlar Vefa Yemeğinde Buluştu
Gaziosmanpaşalı Ak Kadınlar Vefa Yemeğinde Buluştu
Ak Parti Gaziosmanpaşa İlçe Kadın Kollarının düzenlediği vefa yemeğinde geçmişten günümüze teşkilatta görev alan gönüllüler bir araya geldi.
AK Parti Gaziosmanpaşa 31 Mart´a hazır
AK Parti Gaziosmanpaşa 31 Mart´a hazır
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığını ziyaret ederek teşkilat üyeleriyle birlikte çeşitli çalışmalar yaptı.
Altan´dan Dar Gelirliye Konut Müjdesi
Altan´dan Dar Gelirliye Konut Müjdesi
ALTAN:,´Sultangazi´nin 4 Mahallesinde dar gelirliye toplu konut yapacağız´
Ak Parti Sultangazi Belediye Başkan Aday Adayı Altan çalışmalarına hız verdi.
Ak Parti Sultangazi Belediye Başkan Aday Adayı Altan çalışmalarına hız verdi.
Başkanlığa talip olmasıyla birlikte kolları sıvayan Altan, projelerini kamuoyuyla paylaşmaya başladı.
Gaziosmanpaşa´da Tüm Mahalleler Seçime Hazır
Gaziosmanpaşa´da Tüm Mahalleler Seçime Hazır
Ak Parti Gaziosmanpaşa İlçe Kadın Kolları Başkanı Zeynep Vurmaz Yiğit ,seçim çalışmalarına hız verdi.
Döğücü: Kapımız Herkese Açık
Döğücü: Kapımız Herkese Açık
Ak Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü,Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığını ziyaret etti.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
EKONOMİ
MEDYA
SİYASET
EĞİTİM
SAĞLIK
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kahvaltı ya da çay saati için hazırladığınız hamur kızartmalarının daha lezzetli olmasını istiyorsanız, hamura eklediğiniz kabartma tozuna biraz toz şeker katın.

HAMUR İŞLERİ
Tanımadan nefret edeceğiniz tek kişi;Sevdiğiniz kişinin,sevdiği kişidir

Bas agrisi icin bir limonu yariya kesip alniniza ovusturun.Ağrınız hafifleyecektir

BAŞ AĞRISI İÇİN
1998 Mekke yakınlarında Mina´da 180 hacı adayı şeytan taşlama sırasında yaşanan izdihamda yaşamını yitirdi.