Bu Açıklamaya Saadet Partiller Çok Kızacak!
Milli Görüş´ün Lideri, Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan´ın bilinmeyenlerini, hareketin hatiplerinden Şevki Yılmaz anlattı
Tarih: 26.2.2016 22:24:17/ 11762okunma / 3yorum

 

Erbakan hocaya bir görüşmemizde, “Parti kapatmanın bakkal kapatmaktan kolay olduğu Türkiye´de siz iki parti ile hareket etmek istiyorsunuz hocam” dedim. O da, tebessüm ederek, “Hayırlı olsun, onlar da bizim kardeşimiz. Bazı hastalıklar var Allah şifa versin...” Ben o zaman anladım ki, Erbakan hoca Türkiye´de siyasi hareketi iki koldan yürütmek istiyor.

RÖPORTAJ: İSMAİL ZELVİ

Milli Görüş´ün Lideri, Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan´ın bilinmeyenlerini, hareketin hatiplerinden Şevki Yılmaz ile görüştük. Refah Partisi´nin kapatılmasında konuşmalarından dolayı yasaklı durumuna düşen Şevki Yılmaz, “Biz hareketin namusunu kurtardık” derken, Erbakan´ı da, saygı duyduğu, örnek aldığı Anadolu´dan yetişme bir lider olarak tarif ediyor. Yılmaz, kamuoyunun bilmediği bir çok konuyu Milat´a açıkladı.

-Siyasete nasıl başladınız? Siyasi hayatınız anlatabilir misiniz?

- Siyasete talip olmak Müslümanın şiarı değildir, görev istenmez verilir. Bu prensip doğrultusunda bizi Rize´ye gönderdiler. İlk önce 1987 milletvekilliği seçimlerinde. 87, 89, 91 yine milletvekilliği seçimleri arkasından 94 yılında Rize´de, Rizeli Başbakan Mesut Yılmaz´a rağmen Allah´ın lütfu ile belediye başkanlığını bize teslim ettiler. Bunun üzerine mahkemelerimiz başladı. Daha önce yapılan siyasi konuşmalardan dolayı ceza aldık. Aldığımız ceza sebebiyle başkanlığı bırakmak zorunda kaldık. Rize´den 1,5 sene sonra milletvekili olduk. 20. Dönem parlamentoya girdik orda da bildiğiniz gibi Refahyol hükümetiyle başarılı çalışmalar yaptık. Bugünkü gibi  iktidarla uğraşanlar o gün de, bizimle uğraştılar.  Refah Partisi´ne sebepsiz, hukuksuz, kanunsuz  dava açıldı. Ondan sonra da parti kapatıldı. Kapatıldıktan sonra yasaklılar arasına girme şerefi  bize nail oldu. Erbakan hocam ve arkadaşlarının yasak yediği dönemde onlardan biri de bu kardeşinizdi.

- Erbakan Hoca ile nasıl tanıştınız?

- Siyasi harekete biz 15 yaşında başladık. Millî Nizam Partisi´nin İzmit´te genç hatibiydik. Camilerde ve ev sohbetlerinde destek verdik. Gençlik faaliyetleri çerçevesinde hocamızı 1970 yılından beri tanıyoruz. 1973-74 MSP-CHP koalisyon hükümetinde Adalet Bakanı Şevket Kazan kardeşimizin yanında  özel kalemde göreve başladım. Dolayısıyla Erbakan hocamızı daha yakinen tanıma fırsatını 1970´li yıllardan sonra  bulduk. Bilhassa Avrupa´daki görevimiz sırasında bir aile olduk.

- Kısaca okuyucularımıza Erbakan´ı tanıtabilir misiniz?

- Erbakan hoca kalben ve ruhen de sevdiğim, saydığım, örnek aldığım bu milletin bağrından yetişmiş  maddi ve manevi güzellikleri olan sağlam bir liderdir.

Menderes, Gümüş Motor için Erbakan´a yardım etti

- Erbakan siyasete girmeden önce de üretmeyi, mücadeleyi seven bir liderdi. Gümüş Motor´la ilgili Erbakan hocamızın, merhum Başbakan Adnan Menderes ile ilgili size anlattıklarını okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

- Hapisten yeni çıkmıştık, Erbakan hocam Almanya´ya geldi. Cami cami beraber dolaşıyoruz. Menderesle ilgili bir hatırasını anlatmasını istedim, Erbakan hocam şunları anlattı: “1956´da Gümüş Motor Fabrikası´nı kurduk.  Motorların tanesini 500 liraya piyasaya sürdük. Tarlaya su basan motor. Koç ailesi bizi batırmak için General Motors´ları 250 TL´ye piyasaya sürdü. Kara kara düşünüyoruz, fabrikayı nasıl kurtaracağız diye. Sabah namazı vakti gazete okurken zil çaldı. Hocam fabrikaya Adnan Menderes geldi demez mi, koştum fabrikayı dolaştık, alnımdan öptü. “Derdin ne” diye sordu, “derdim Yahudi” dedim. Menderes, biz varken kapanmaz gel Ankara´ya dedi. Ankara´ya gittim. Ulus´ta iki katlı otelde istirahat ederken, aradım Menderes´i, “ne emrediyorsun” dedi. “Sizin gibi vatan severler bakanlıklarda yorulamaz maliye bakanını ayağınıza göndereceğim”. İki saat sonra maliye bakanı bir bavul parayla geldi, örtülü ödenekten. “Bu yardım devam edecek” dedi. Bir açtım 500 bin TL, onunla üretime deva ettik ama, 60 yılında Türkiye aynı 28 Şubat gibi karıştı. Fabrika da kapandı, hükümet de” dedi.

Erbakan hoca iki partiyle          gidilmesini istedi

-Erbakan, AK Parti´ye nasıl bakıyordu? Son yıllarda AK Parti hareketi kendisini epey yıprattı galiba?

-AK Parti´yle ilgili bir hatıramı anlatmak isterim. Daha parti kurulmamış, Recai Kutan ağabeyimiz ve Abdullah Gül kardeşimiz karşılıklı kongrede aday oldular. Seçimi Recai abi kazandı o kongreden sonra Erbakan hocam Köln´e geldi. Köln´de baş başa kalınca, “Hocam bir sorum var” dedim, “Çile zamanınızda, sıkıntı zamanınızda darlık zamanınızda yanınızda olanlar ganimette, varlıkta niçin sizden uzaklaşıyorlar?”,  “anlamadım” dedi. Tayyip Erdoğan ve arkadaşları 12 Eylül´de sizin yanınızda yer aldı. Ayrılsa idiler her biri Anavatan Partisi´nden bakan olurdu. Şimdi Millî Görüş´ün önü açıldı. Neden bunlar böyle bir rahat ortamda ayrılmak istesinler ki, ganimetten kim kaçar dedim.  “Niçin soruyorsun” dedi. Daha AK Parti kurulmamış, siz bölmeye oynuyorsunuz. Çünkü  isteseniz bu hareketi böldürmezseniz. Öyle liderlik özelliğiniz var, herkes size seviyor ve itibar ediyor. Ama parti kapatmanın bakkal kapatmaktan kolay olduğu Türkiye´de siz iki parti ile hareket etmek istiyorsunuz. Sizin yerinizde olsam aynısını yapardım  dedim. Kendisinin tatlı bir gülüşü vardı. Mesajı aldım. Ne demesi lazımdı, ne  demek öyle şey mi olur falan demedi, ne evet dedi de hayır? “Hayırlı olsun” dedi. “Onlar da bizim kardeşimiz, Bazı hastalıklar var Allah şifa versin onlara” dedi. O zaman anladım ki, hocam Türkiye´de siyasi hareketi iki koldan yürütmek istiyordu.

Recep Tayyip Erdoğan İmam            Hatip Kararnamesi´ne itiraz etti

- Tayyip Erdoğan ile Erbakan hoca Refah Partisi´nde hiç karşı karşıya gelmediler mi?

- Refahyol Hükümeti zamanında 28 Şubat biliyorsunuz. Askeri cunta, silahlı güç, sermaye gücü ve dış mihraklar hükümete küfür maddelerini dayattılar. İslam´ı yasak edeceksin, imam hatipleri kapatacaksın, başörtüsünü yasaklayacaksın. Her biri küfrü, Allah´a isyanı öngören maddeler. Kesintisiz 8 yılı getiriyoruz Meclis´e. Bakana sorduk, “evet imzaya açtı, açıyor” dedi. Kurul toplantısına girdik, gizli bölüme geçince hoca konuyu açtı. “Evet, hükümeti bozmamak için 8 yıllık kesintisiz eğitimi öngören kanun teklifini Meclis´e sunacağız. Sizden ricam her biriniz birer DYP milletvekilini ikna edin Meclis´te bu kanunu reddettirin” dedi. O ara baktım Erdoğan el kaldırdı söz aldı, “Demek doğru” dedi. Ben bu tehlikeyi gördüm. Büyükşehir belediye başkanlığında yoğun işlerimi bırakarak ilk defa grubunuza katılıyorum. Bu kararnameye imza atarsanız, hocam topu avuta atacaksınız. Ben futbolcuyum, 90´dan girer bu bize” dedi. İşin altında kalırız demek istedi. Bu kararnameye imza attığımız an bitersiniz dedi. Erbakan hoca, “Kabadayılığa gerek yok, DYP´li arkadaşlarınızı ikna edin” dedi.”

8 yıl kesintisiz eğitim        kararnamesine imza atmadık

Baktım tabii güvenilmez ki DYP´ye, benden evvel Halil İbrahim Çelik, oturduğu yerden “Tayyip Erdoğan haklı” dedi. Daha sonra ben söz aldım. Muhterem hocam, biz 1973 Af Kanunu´nda haklı olduğumuz halde. 20 sene bunu vatandaşlara anlatamadık. İmam Hatiplerin kapatılması anlamına gelecek bir kararnameyi ben 80 yaşındaki anama anlatamam” dedim. Erbakan hocam, “Şevki Yılmaz kardeşimiz kalbindekini edebinden bize söyleyemiyor. Bize hükümeti bırak git demek istiyor” dedi. Bir daha söz aldım. Hükümet olmaya mecbur değiliz, kaderi ilahinin sınırını zorlamayın, dedim. 158 kişiyle her şeyi  düzeltme gibi bir görevimiz yok. Allah dileseydi 300´ü de nasip ederdi. Bu imam hatip okulları ve kuran kursları aleyhindeki bir imzanız İslam hareketini 50 yıl geri bırakır. Sizi dünyada ve Türkiye´de tanıtan ve sevdiren bir kardeşiniz olarak, bu kararnameye imza attığınızda ben Refah Partisi´nden istifa ederim, dedim. Rizelilere ihanet edemem, Rizelilerden oy alırken ben İmam Hatipleri kapatacağım, demedim. Seçim beyannamesinde, bizi ahirette büyük mahkemeden de kurtaramazsınız, dedik. Bu konuşmayı bekliyormuş, “hııı”, yaptı. Bir ter boşaldı, “arkadaşlar anlaşılmıştır 8 yıllık kararnameye imza atmıyoruz” dedi. Boynuma sarılanlar oldu. Biz hocamızı sevmeseydik uyarmazdık. Kişinin sevdiği uyaranıdır. Zor durumdaydı, Asker baskı yapıyordu ne yapayım diyordu, bizimle rahat nefes aldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Açıklamaya Saadet Partiller Kızacak
Okuyucu Yorumları (3 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
yunus atmaca
27.2.2016 12:42:55
Ben bu kadar ciddiyetsiz,lakayit ve gerçeklerden uzak bir röpartaj okumadım.
Nurettin KILIÇ
27.2.2016 17:09:02
Şevki Yılmaz;kusura bakma ama Türkiye senin anlattığın Erbakanı tanımıyor. Senin anlatmak istediğin tıpkı senin gibi birisi olması lazım. zevku sefana göre bir roportaj olmuş. buda ancak şevki efendiye yakışan olmuş.
bülent hüseyin özçelilk
27.2.2016 21:32:04
he uşak he derler bizim orda.
AK Parti Gaziosmanpaşa 31 Mart´a hazır
AK Parti Gaziosmanpaşa 31 Mart´a hazır
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığını ziyaret ederek teşkilat üyeleriyle birlikte çeşitli çalışmalar yaptı.
Altan´dan Dar Gelirliye Konut Müjdesi
Altan´dan Dar Gelirliye Konut Müjdesi
ALTAN:,´Sultangazi´nin 4 Mahallesinde dar gelirliye toplu konut yapacağız´
Ak Parti Sultangazi Belediye Başkan Aday Adayı Altan çalışmalarına hız verdi.
Ak Parti Sultangazi Belediye Başkan Aday Adayı Altan çalışmalarına hız verdi.
Başkanlığa talip olmasıyla birlikte kolları sıvayan Altan, projelerini kamuoyuyla paylaşmaya başladı.
Gaziosmanpaşa´da Tüm Mahalleler Seçime Hazır
Gaziosmanpaşa´da Tüm Mahalleler Seçime Hazır
Ak Parti Gaziosmanpaşa İlçe Kadın Kolları Başkanı Zeynep Vurmaz Yiğit ,seçim çalışmalarına hız verdi.
Döğücü: Kapımız Herkese Açık
Döğücü: Kapımız Herkese Açık
Ak Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü,Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığını ziyaret etti.
´İstanbul Adayları 81 İli Heyecanlandıracak´
´İstanbul Adayları 81 İli Heyecanlandıracak´
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, belediye başkanlarının “en güçlü ve en çok oyu alacak isimler” olacağını söyledi.
Ak Kadınlardan Din Görevlilerine Teşekkür Ziyareti
Ak Kadınlardan Din Görevlilerine Teşekkür Ziyareti
Ak Parti Gaziosmanpaşa Kadın Kolları Teşkilatı ,Din Görevlileri ve Camiler Haftası dolayısı ile Kız Kuran Kurslarına ziyaretler düzenledi
Abdullah Sevim´den Endonezya´ya Taziye Mesajı
Abdullah Sevim´den Endonezya´ya Taziye Mesajı
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, deprem ve tsunami ile sarsılan Endonezya´ya başsağlığı mesajını iletti.
Gaziosmanpaşalı Ak Kadınlardan Aşure Ziyafeti
Gaziosmanpaşalı Ak Kadınlardan Aşure Ziyafeti
Gaziosmanpaşa Ak Parti İlçe Kadın Kolları Başkanlığı Aşure günü dolayısıyla 16 mahallede eş zamanlı aşure programı düzenledi.
AK Kadınlar, Şehit Çocuklarının Yüzlerini Güldürdü
AK Kadınlar, Şehit Çocuklarının Yüzlerini Güldürdü
Ak Parti Gaziosmanpaşa Kadın Kolları Sosyal politikalar biriminin şehit çocukları İçin organize ettiği ve İlçe Kadın Kolları Baskanımız Zeynep Vurmaz Yiğit´in katıldığı İsfanbul gezisinde çocuklar doyasıya eğlendi.
AK Gençlik, çevre temizliğine dikkat çekmek için çöp topladı
AK Gençlik, çevre temizliğine dikkat çekmek için çöp topladı
AK Parti Gaziosmanpaşa Gençlik Kolları, 15 Eylül Dünya Temizlik Günü´nde farkındalık oluşturmak adına Recep Tayyip Erdoğan parkında çöp toplama etkinliği gerçekleştirdi
Soylu:Gelecek Bayramlar Daha Güzel Olacak
Soylu:Gelecek Bayramlar Daha Güzel Olacak
İçişleri Bakanı Soylu, Gaziosmanpaşa AK Parti İlçe Başkanlığı´nda düzenlenen bayramlaşma programına katıldı.
Tanıtım-Medya Başkanları Gündemi Değerlendirdi
Tanıtım-Medya Başkanları Gündemi Değerlendirdi
Gaziosmanpaşa Tanıtım ve Medya Birim Başkanı Kadife Reyyan Öksüzoğlu,AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Tanıtım ve Medya Birim Başkanı Melek Demircioğlu Başkanlığında yapılan İlçe Tanıtım Medya Birim Başkanları Toplantısına katıldı.
AK Parti´de Kadın Kolları Kongresi heyecanı
AK Parti´de Kadın Kolları Kongresi heyecanı
AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi bugün Ankara Spor Salonu´nda gerçekleştirilecek.
Erdoğan Sultangazi´de konuşuyor / CANLI
Erdoğan Sultangazi´de konuşuyor / CANLI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sultangazi´de halka hitap ediyor..
Başkan Döğücü ,Gaziosmanpaşa´da Doğulu Seçmenle Buluştu
Başkan Döğücü ,Gaziosmanpaşa´da Doğulu Seçmenle Buluştu
Ak Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı ve Ak Parti 1.Bölge Milletvekili Adayı Şeyma Döğücü 24 Haziran çalışmalarına hız verdi
Yılmaz Bayat Meclis´e Giriyor
Yılmaz Bayat Meclis´e Giriyor
Saadet Partisi İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı ve Üsküdar Eski Belediye Başkanı Yılmaz Bayat´ın, milletvekili olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.
Kalsın,´ Güçlü Başkan İçin Güçlü Meclis Şart´
Kalsın,´ Güçlü Başkan İçin Güçlü Meclis Şart´
AK Parti Gaziosmanpaşa Kadın Kolları İlçe Başkanlığının düzenlendiği çay sohbeti programında ilçedeki hanımlarla bir araya geldi.
Kalsın, ‘Bu Millet Türkiye´yi Hainlere Teslim Etmez´
Kalsın, ‘Bu Millet Türkiye´yi Hainlere Teslim Etmez´
Gaziosmanpaşa Belediyesi ile AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı Sosyal Politikalar Birimi´nin düzenlediği Şehit Yakınları ve Gaziler iftarı yoğun bir katlımla gerçekleşti
Gaziosmanpaşa 24 Haziran´a Hazır
Gaziosmanpaşa 24 Haziran´a Hazır
Gaziosmanpaşa Ak Parti teşkilatı Belediyeyle el ele seçim çalışmalarına hız verdi.
Çayınız Hazırsa Geliyoruz
Çayınız Hazırsa Geliyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´nın “Çayınız Hazırsa Geliyoruz” çağrısına kayıtsız kalmayan Sultangazi Cebeci mahalle sakinleri semaverde çay hazırlayarak İlçe protokolünü davet etti.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
EKONOMİ
MEDYA
SİYASET
EĞİTİM
SAĞLIK
AK Parti Gaziosmanpaşa 31 Mart´a hazır
AK Parti Gaziosmanpaşa 31 Mart´a hazır
AK Parti Gaziosmanpaşa 31 Mart´a hazır
AK Parti Gaziosmanpaşa 31 Mart´a hazır
Altan´dan Dar Gelirliye Konut Müjdesi
Altan´dan Dar Gelirliye Konut Müjdesi
Altan´dan Dar Gelirliye Konut Müjdesi
Altan´dan Dar Gelirliye Konut Müjdesi
Ak Parti Sultangazi Belediye Başkan Aday Adayı Altan çalışmalarına hız verdi.
Ak Parti Sultangazi Belediye Başkan Aday Adayı Altan çalışmalarına hız verdi.
Ak Parti Sultangazi Belediye Başkan Aday Adayı Altan çalışmalarına hız verdi.
Ak Parti Sultangazi Belediye Başkan Aday Adayı Altan çalışmalarına hız verdi.
Gaziosmanpaşa´da Tüm Mahalleler Seçime Hazır
Gaziosmanpaşa´da Tüm Mahalleler Seçime Hazır
Gaziosmanpaşa´da Tüm Mahalleler Seçime Hazır
Gaziosmanpaşa´da Tüm Mahalleler Seçime Hazır
Döğücü: Kapımız Herkese Açık
Döğücü: Kapımız Herkese Açık
Döğücü: Kapımız Herkese Açık
Döğücü: Kapımız Herkese Açık
´İstanbul Adayları 81 İli Heyecanlandıracak´
´İstanbul Adayları 81 İli Heyecanlandıracak´
´İstanbul Adayları 81 İli Heyecanlandıracak´
´İstanbul Adayları 81 İli Heyecanlandıracak´
Ak Kadınlardan Din Görevlilerine Teşekkür Ziyareti
Ak Kadınlardan Din Görevlilerine Teşekkür Ziyareti
Ak Kadınlardan Din Görevlilerine Teşekkür Ziyareti
Ak Kadınlardan Din Görevlilerine Teşekkür Ziyareti
Abdullah Sevim´den Endonezya´ya Taziye Mesajı
Abdullah Sevim´den Endonezya´ya Taziye Mesajı
Abdullah Sevim´den Endonezya´ya Taziye Mesajı
Abdullah Sevim´den Endonezya´ya Taziye Mesajı
Gaziosmanpaşalı Ak Kadınlardan Aşure Ziyafeti
Gaziosmanpaşalı Ak Kadınlardan Aşure Ziyafeti
Gaziosmanpaşalı Ak Kadınlardan Aşure Ziyafeti
Gaziosmanpaşalı Ak Kadınlardan Aşure Ziyafeti
AK Kadınlar, Şehit Çocuklarının Yüzlerini Güldürdü
AK Kadınlar, Şehit Çocuklarının Yüzlerini Güldürdü
AK Kadınlar, Şehit Çocuklarının Yüzlerini Güldürdü
AK Kadınlar, Şehit Çocuklarının Yüzlerini Güldürdü
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
1983 BM Güvenlik Konseyi, KKTC´yi tanımadı.