Büyük ikramiye çıkan ibretlik hayatlar

Haram para mutluluk getirmiyor.

Herkes şans oyunlarında büyük ikramiyeyi kazanmak ister. Daha bilet bile almadan ödül parasıyla neler alacağımızın hayallerini kurarız.
Ancak şimdiye kadar büyük ikramiyeyi kazanan insanlar arasında mutluluğu yakayabilen pek yok.
İşte Türkiye ve dünyadan ibretlik piyango ve şans oyunları hikayeleri...
Sayısal Loto´dan 760 bin lira kazanan Hasan Tuncel, haraç isteyen akrabaları tarafından öldürüldü.
Ordu´da 2003 yılında Sayılsa Loto´dan tek başına 844 milyar lira kazanan Perşembeli Çaycı Hayri Kaya, kazandığı para tükenince tekrar çaycılığa döndü.


53 yaşındaki Mustafa Savgan´ın macerası ise çiçekçi bir kadının kendisine 2 lira harçlık vermesiyle başlıyor. Bu parayla piyango bileti alan Savgan, 1978 yılında 10 bin lira ikramiye kazandı. Savgan, eşinden ayrılmak istedi ama ayrılamadı. "Paralar eşime kalmasın diye harcamaya başladım.150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Eşimi de annesinin yanına gönderdim, evdeki bütün eşyaları satıp tekrar İstanbul´a döndüm. Yıl 1985´ti. Cağaloğlu´nda bir handa hem gece bekçiliği, hem de ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Eşimin açtığı dava sonucu boşandım. Sevgi olmadan para bir işe yaramıyor. Hayatımda biri yok, sevgisizim ama huzurluyum" diyerek ibretlik hikâyesini anlattı.


Evli ve 3 çocuk babası olan Nusrettin Çınar´a da Turhal´da Milli Piyango´dan 6 milyar lira çıktı. Önce yurt dışına giden Çınar, otobüs alarak Turhal´a şehirlerarası otobüs şirketi kurdu. İşleri iyi gitmeyen Çınar, 1995 yılında iflas etti. Çınar yaşadığı olayları şöyle anlatıyor: "Sefa kısa sürdü. 70 milyon kişinin verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin âhı var üstünde, hayrı olmaz. Sonradan araştırdım, kimseye hayır getirmemiş." Şimdi işsiz olan ve emekliliğinin planlarını yapan Çınar, artık Milli Piyango bileti satın almıyor.


Roger Griffiths 2005´te lotodan 1 milyon 831 bin 492 sterlin kazandı. Ancak parasını akıllı kullanamadığı için şu anda hesabında sadece 7 sterlini kaldı. İşte evli ve 2 çocuk babası Griffiths´i iflasın eşiğine götüren harcamalarıPorsche aldı.Sık sık tatile gitti.Grup kurup, albüm çıkardı.