Çevre Elçisi Öğrencilerden Sıfır Atık Projesi´ne Tam Destek

Gaziosmanpaşa´da 400 öğrenci, ?Sıfır Atık Projesi? kapsamında aileleriyle birlikte bir ay boyunca topladıkları kilolarca atığı geri dönüşüm merkezine gönderdi

Minik çevrecileri okullarında ziyaret eden Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ?Çocuklarımızın çevreye karşı duyarlılığını artırmaya çalışıyoruz? diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ?Sıfır Atık Projesi?ne Gaziosmanpaşalı minikler ve ailelerinden büyük destek geldi. ?Gelecek İçin Geri Dönüştür? sloganı ile ilçede yürütülen geri dönüşüm çalışmaları kapsamında Havuzbaşı Atilla Baykal İlkokulu´ndan 400 öğrenci ve aileleri bir ay boyunca cam, plastik, pil, ambalaj gibi atıkları biriktirdi. Proje kapsamında 2 ton ambalaj atığı, 300 kilogram atık cam, 120 kilogram atık piller, 105 litre bitkisel atık yağ toplandı. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da minik çevrecileri okullarında ziyaret ederek, doğaya önem veren minikleri tebrik etti.

?ÇOCUKLARIMIZIN ÇEVREYE KARŞI DUYARLILIĞINI ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ?

Çevre bilincinin küçük yaşlardan itibaren oluşturulmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ?Cumhurbaşkanımız ve eşi kıymetli Emine Erdoğan hanımefendinin başlatmış olduğu Sıfır Atık Projesi kapsamında okullarımızda çevre elçilerimizi oluşturmak suretiyle yaklaşık 400 öğrenciyle ilçemizde bir çevre duyarlılığı çalışması başlattık. Bu kapsamda katı atıklar, plastik, pil gibi atıkları toplayarak çocuklarımızın çevreye karşı duyarlılığını artırmaya çalışıyoruz. Çocuklarımız bu davranışları en iyi şekilde yerine getiren unsurlar? dedi.

?ATIKLAR ÇOK UZUN SÜRE DOĞAMIZDA KALIYOR?

?Gelecek nesillere güzel bir çevre bırakmak için atıkları geri dönüştürmeliyiz? diyen öğrenci Zeynep Hazar, ?Atıklar yerlere atılıyor ve bunlar çok uzun süre doğamızda kalıyor ve bizim çevremizi kirletmemize neden oluyor. Buradan atıkları yere atanlara sesleniyorum lütfen atmasınlar, geleceğimize yön versinler? dedi.

/resimler/2018-12/19/1052455691719.jpg

?YENİDEN KULLANABİLECEĞİMİZ ŞEYLERE DÖNÜŞECEK VE GERİ GELECEKLER?

Atıkların çevreye büyük zarar verdiğini ifade eden bir diğer öğrenci Eren Çarko ise, ?Doğayı korumak çevreyi kirletmemek için atıkları topluyoruz. Geri dönüştürülebilecek maddeleri topladık, geri dönüşüm tesisine yollayacağız. Bizim yeniden kullanabileceğimiz şeylere dönüşecek ve geri gelecekler? ifadelerini kullandı.

ÇEVRE DOSTU NESİLLER YETİŞİYOR

Bir ay boyunca biriktirilen atık malzemeleri minikler ellerinde "Çevremizi Kirletme Geleceğimizi Yok Etme" dövizleriyle geri dönüşüm tesislerine götürecek araçlara yükledi. Miniklerin büyük bilinci takdir toplarken geri dönüşüme destek vermek ve farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen projede çocukların küçük yaşlardan itibaren çevre dostu nesiller olarak yetiştirilmesi hedefleniyor. Geri dönüşüm çalışmaları kapsamında ise 50 kilogram pil için spor seti, 250 kilogram için ise okullara tablet hediye ediliyor. Toplanan her 400 litrelik atık yağ için ise bir Engelsiz Yaşam Projesi kapsamında ihtiyaç sahiplerine bir tekerlekli sandalye ulaştırılıyor.