Anahtar Kelimeler:


Eyüp Sultan Türbesi dualarla ziyarete açıldı?

Eyüp Sultan Türbesi dualarla ziyarete açıldı.

Eyüp Sultan Türbesi, yaklaşık 4 yıl süren restorasyonun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ,Ak Parti Genel Başkan ve başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ,İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş , Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez´in de katıldığı törenle ziyarete açıldı.

Ramazan ayında vatandaşların en sık ziyaret ettiği mekânlardan olan Eyüp Sultan Türbesi, Diyanet İşleri Başkanı Görmez´in yaptırdığı toplu dua ile ziyarete açıldı.
Hazreti Muhammed´i, Mekke´den Medine´ye hicreti sonrasında evinde 7 ay misafir eden Hazreti Halid Ebu Eyyüb el-Ensari´nin türbesinin Nisan 2011´de başlatılan restorasyon çalışmalarının nihayete ermesiyle gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Başkan Görmez, Ramazanın ülkemize ve İslam âlemine barış, huzur, adalet ve merhamet getirmesini niyaz etti.
Başkan Görmez, İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği açılışta yaptığı ve topluca ellerin semaya yükseldiği duasında şu sözlere yer verdi;
?Ramazan, İslam âleminde akan gözyaşlarının sona ermesine vesile olsun??
İlahi ya Rabbil âlemin, bizleri evveli rahmet, ortası marifet, sonu her türlü kötülükten, azaptan azat olan Ramazan ayına eriştirdin, sana hamd olsun, hamdımızı daim eyle Allah´ım. Allah´ım, Ramazan ülkemize ve acılar içerisinde kıvranan âlemi İslam´a barış, huzur, adalet getirsin, merhamet getirsin, âlemi İslam´da kardeşlerimizin her türlü zulümden kurtulmasına vesile eyle yarabbi. Her türlü akan gözyaşının sona ermesine vesile eyle ya Rabbi.
?Bizi muhacirleri sevenlerden eyle, her türlü muhacire ensar olmayı bizlere nasip eyle Allah´ım??
Ya Rabbil âlemin, bir Cuma gününde, bir Ramazan gününde hep birlikte Eyüp Sultan´da, Halid bin Zeyd, Ebu Eyyub El-Ensari, Resullah´ın mihmandarı, Ebu Eyyub, Sultan Eyyub´un huzurdayız, öncelikle ruhunu bizlerden haberdar eyle ay Rab. Ya Rab, o Efendiler Efendisine mihmandarlık yaptı, ev sahipliği yaptı, bizim milletimize de ona mihmandar olmayı nasip ettin, ebediyete kadar bizi ona mihmandar eyle ya Rabbi. Allah´ım, onun vesilesiyle biz Efendiler Efendisi sevgili Peygamberimiz Muhammet Mustafa´ya, salat ve selamlarımızı gönderiyoruz, Ebu Eyyub El-Ensari bizim adımıza, İstanbullular adına, milletimiz adına, İslam âlemi adına Efendimize salatımızı, selamımızı iletmeyi kendisine nasip eyle Allah´ım. Allah´ım, yüce kitabında sahabe-i güzin hakkında, radıyallahu anhum ve radu anh, onlar benden razı, ben de onlardan razıyım buyuyorsun. Bizi de rızana eren kullarından eyle Allah´ım. Allah´ım, yüce Peygamberimiz bir hadisi şerefinde, ?Kim Ensar´ı severse Allah da onu sever´ buyuruyor. Bizi muhacirleri sevenlerden, her türlü muhacire ensar olmayı bizlere nasip eyle Allah´ım.
?Sevgili Peygamberimizin ve sahabe-i güzinin sevgisini yavrularımızın, çocuklarımızın yüreklerinden eksik etme Allah´ım??
Allah´ım, sevgili Peygamberimizin ve sahabe-i güzinin sevgisini yavrularımızın, çocuklarımızın yüreklerinden eksik etme Allah´ım. Hazreti Ebubekir´in sadakatini yüreklerimizden, İslam âleminden eksik etme Allah´ım. Hazreti Ömer´in adaletinden İslam âlemini mahrum bırakma Allah´ım. Hazreti Osman´ın iffetini, hayâsını, cömertliğini bizlere nasip eyle Allah´ım. Hazreti Ali Efendimizin ilmini, irfanını, şecaatini bizlere nasip eyle Allah´ım. Allah´ım, Resulü Ekrem´den bugüne kadar din-i Mübin-i İslam´a hizmet eden sahabe-i güzin, tabiin, tebauttabiin, bütün büyüklerimize, bütün ecdadımıza, İlahi Kelimetullah uğruna can veren bütün şühedamıza, bütün gazilerimize rahmet gönderiyoruz, ruhlarını haberdar eyle Allah´ım.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise açılışta yaptığı konuşmada, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan nedeniyle Eyüp Sultan´da sadece İstanbulluların olmadığını, ülkenin dört bir yanından insanların geldiğini söyledi.
Erdoğan, restorasyon esnasında içerisini gezdiğinde maalesef çok ciddi sıkıntıların yaşandığını gördüğünü belirterek, "Çalınan çinilerden tutunuz da tabandaki yapılan tahribatlara, duvardaki sıvalara varıncaya kadar birçok sıkıntı, özellikle türbenin iç mimarisindeki bu yanlışlar hakikaten üzüntü vericiydi. Hassasiyetle ele alınan bu çalışma sadece İstanbullulara değil, inanıyorum ki dünyadaki tüm inananlar ziyarete geldiği zaman Eyüp Sultan Camisi ve türbenin de çok daha farklı bir hale geldiğini görmüş olacak" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti;
?Tarihinden kopuk milletlerin, kültüründen kopuk milletlerin geleceği inşa etmeleri mümkün değil??
Bizler sadece İstanbul´da 100´ü aşkın tarihi eseri ihya ettik. Bu ihya çalışmaları devam ediyor, devam edecek. Çünkü tarihinden kopuk milletlerin, kültüründen kopuk milletlerin geleceği inşa etmeleri mümkün değil. Onun için biz tarihimize sahibiz, tarihimiz bizim güç kaynağımızdır. Şu gördüğünüz çınarın eğer kökleri olmazsa, işte bu çınarı görmek de mümkün olmazdı. Çınar aynı zamanda da Osmanlı sembolüdür. Onunla tanıtılır, onunla tanımlanır. Aynı zamanda da sabır ister. Ben inanıyorum ki bu sabır bizi buralara taşıdı. O Eyüp Sultan Hazretleri ki 90 yaşında İstanbul´un fethi için yolculuğa çıkmış bir insan. O ki peygamberimizi evinde misafir etmiş bir sahabe. Öyle bir insana hakikaten ülkemizde ev sahipliği yapmak, onu misafir etmek de bu millete nasip oldu. O bir hedef koydu. O hedefin arkasından da işte İstanbul fethedildi. Bu vesileyle tekrar tüm İstanbulluları, Eyüp Sultanlıları, tüm kardeşlerimizi kutluyor, tebrik ediyor ve ramazanı şerifleri mübarek olsun, inşallah bu ramazan bizim için yeni bir değişim, dönüşüme de vesile olsun diyorum.
Restorasyon süreci?
Hazreti Muhammed´i, Mekke´den Medine´ye hicreti sonrasında evinde 7 ay misafir eden Hazreti Halid Ebu Eyyüb el-Ensari´nin türbesinde, bazı çinilerin yerinden oynadığı, bazılarının ise yerinde olmadığının tespit edilmesi üzerine Nisan 2011´de başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı.
Geçmişte yüzeysel ve yanlış müdahaleler gören türbede 4 yıl boyunca titiz bir çalışma yürütüldü. Çatıdan zemine kadar hemen her yere sıvanan beton ve çimento harçları tamamen temizlendi. Bina, yıllar içinde yapılan ve orijinal durumunu bozan unsurlardan arındırıldı. 
Yeni çinilere tarih atıldı?
Türbe içindeki toplam 7 bin 678 çini, tek tek numaralandırılarak tespitleri yapıldıktan sonra söküldü. Sökülen çiniler hassas bir temizlikten geçirildi. 
Değişik zamanlardaki tamirlerde çimento harcıyla desen gözetilmeden rastgele döşenen çiniler, dönem ve motif özellikleri dikkate alınarak yeniden döşendi. Kırık çiniler onarıldı. 
Türbedeki eksik çiniler aslına uygun motif ve renk özelliğini taşıyacak şekilde yeniden üretildi. Yalnızca uzmanlar tarafından anlaşılabilecek nitelikte olan yeni çinilerin, orijinal olanlarıyla rahat şekilde ayrılması için üzerine ve arkasına tarih atıldı. 
Serpuş özel olarak tasarlandı?
Sanduka üzerinde bulunan farklı dönemlere ait örtülerin konservasyon çalışmaları da yapıldı. Sanduka etrafındaki gümüş şebekenin bazı kısımlarında kırık, çatlak ve aşırı derecede kir tabakası bulunduğu belirlendi. Gümüş şebekenin "yaşanmışlıkları silmeden" özenli temizliği yapıldı. 
Eyyüb el-Ensari´nin sandukasına konulacak serpuş özel olarak hazırlandı. Hazreti Muhammed´in devesi Kusva´nın evinin önünde çökmesiyle İslam Peygamberini konuk etme onuruna erişen Ebu Eyyüb el-Ensari´nin sandukası için bu olayın anısına devetüyünden serpuş yapıldı.