Minik Çevre Elçileri Doğa İçin Bez Çanta Dağıttı

Gaziosmanpaşa´da ?Çevre Elçisi? Öğrenciler Doğayı Korumak İçin Bez Çanta Dağıttı

 

Gaziosmanpaşalı ?Çevre Elçisi? öğrencilerin doğaya zarar veren plastik poşetlerin kullanımının önüne geçmek için pazarda bez çanta dağıtması vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Etkinliğe katılan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ?Çocuklarımızın çevre bilincini geliştirmeleri için böyle bir kampanya başlattık? dedi.

Gaziosmanpaşa´da doğaya zarar veren plastik poşetlerin kullanımının önüne geçmek için ?Çevre Dostu Gaziosmanpaşa için 7´den 70´e El Ele? kampanyası düzenlendi. Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte ?Çevre Elçisi? öğrenciler özel kıyafetlerini giyerek, Gaziosmanpaşa Meydanı´nda bulunan pazarda vatandaşlara bez çanta ve çam ağacı fidanı dağıttı. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da kampanyaya katılarak çevre etkinliğine destek verdi. Başkan Usta, bir yandan vatandaşlara bez çanta dağıtırken bir yandan da plastik poşet kullanan pazarcıları bez çanta kullanmaları konusunda uyardı.

?7´DEN 70´E ÇEVRE PROJESİ İLE ÇOCUKLARIMIZIN ÇEVRE BİLİNCİNİ GELİŞTİRMELERİ İÇİN BİR KAMPANYA BAŞLATTIK?

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ?Çocuklarımız yaz tatillerinde bile önemli bir sorumluluk alarak, zaman zaman karşılaştığımız ortamlarda ?Biz çevre elçisiyiz? diye kendilerini tanıtarak büyük bir duyarlılık gösterdiklerini bizlere ifade etmişlerdi. Şimdi 7´den 70´e çevre projesi ile özellikle ilkokul çocuklarımızın büyüklerimizle birlikte çevre bilincini geliştirmeleri için bir kampanya başlattık. Poşet devrinin bittiğini, toplumun geleneklerine uygun file veya bez çanta kavramlarının gündemimize girmesi gerektiğini düşündük. İlerleyen dönemlerde Türkiye nasıl bir poşet sektörü oluşturduysa ve poşet sektöründen istihdam ve ticaret geliştiyse, önümüzdeki süreçte de bez çanta, file çanta gibi çevre dostu ürünler üretilecek ve büyük bir sektör oluşacaktır? diye konuştu. 

ÇOCUKLAR KENDİ GELECEKLERİNE SAHİP ÇIKTI

Hem doğayı koruduklarını hem de geleceğine sahip çıktıklarını belirten çevre elçisi öğrenci Beren Ayan, ?Plastik poşetler doğada çok uzun süre kaldığı için bez çanta kullanımını artırmak amacıyla bu bez çantaları dağıtıyoruz. Hem doğayı koruyoruz hem de geleceğimize sahip çıkıyoruz ? dedi. Yoğun ilginin olduğu bez çanta dağıtımından Gaziosmanpaşalılar oldukça memnun kaldı. Kimi vatandaşlar bez çanta dağıtımıyla adeta geçmişe döndüğünü söyledi.