Robotik Kodlama ve Yazılım Eğitimi Alan Öğrenciler Projelerini Sergiledi

Gaziosmanpaşa Belediyesi´nin başlattığı ROBOGOP projesi kapsamında eğitim gören minik öğrenciler, tasarladıkları robotları Robotik Kodlama ve Yazılım Şenliği´nde görücüye çıkardı.

 

Kimi tasarladığı atsız robot faytonla hayvan sevgisini anlatırken, kimi yaptığı akıllı ev sistemleriyle şaşırttı. Robotların yaptığı dans gösterileri ve yumurta yarışı ise renkli görüntüler oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan yerli ve milli yazılım hamlesi kapsamında toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye´nin millî teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen Gaziosmanpaşa Belediyesi, ROBOGOP Projesi" kapsamında Robotik Kodlama ve Yazılım Şenliği düzenledi.

Türkiye´nin bilişim ve teknoloji üretiminde lider ülke olabilmesi amacıyla Gaziosmanpaşa Belediyesi´nin başlattığı ROBOGOP Projesinde bugüne kadar 3 bin öğrenciye robotik kodlama, yazılım ve 3D tasarım eğitimi verilerek yerli ve milli yazılımın temelleri atıldı. Bu kapsamda eğitimlerini tamamlayan 800 öğrenciye daha Robotik Kodlama ve Yazılım Şenliği´nde sertifikaların takdim edildi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi´nde oluşturulan parkurda öğrenciler hem kendi tasarladıkları robotları sergiledi hem de robotlarını yarıştırarak kıyasıya mücadele verdi. Teknolojinin eğlenceyle buluştuğu etkinlikte Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, yapılan robotları inceleyerek projeler hakkında bilgi aldı.

ATSIZ FAYTON, AKILLI EV SİSTEMİ, ROBOTLARIN DANS GÖSTERİSİ?

Etkinlikte yangın tehlikesine karşı uyaran ev sistemlerinden atsız faytona kadar yüzlerce farklı işlevleri olan robotlar maharetlerini sergiledi. Uzaktan kontrol edilen yarış araçları ise yumurta taşıma oyununda birbirleriyle yarıştı. Sertifika töreni öncesinde ise öğrenciler, Başkan Usta´ya 3D yazıcı ile yaptıkları Robogop bardağını hediye etti. Ardından Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta tarafından öğrencilere sertifikaları takdim edildi. Alanda dans eden robotlar ise yine miniklerin gözdesi oldu. Aileler de çocuklarının fotoğrafını, dans eden robotlarla çekmeyi ihmal etmedi.

BAŞKAN USTA: "YERLİ BİR NESİL YETİŞTİRME HEDEFİMİZİN GERÇEKLEŞMİŞ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖRDÜK"

   Yerli nesil yetiştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ?Ülkemizin geleceğiyle ilgili yeni nesiller yetiştirmek zorunda olduğumuzu düşündük. 3 yıl önce robotik projesi kapsamında bilgi evlerimizde çocuklarımıza yazılım ve kodlama dersleri vermeye başladık. İyi ki başlamışız. Son yıllarda ülkemizin bu konuda yoğun bir hamle yaptığını gördük. Bu bizi mutlu etti. Cumhurbaşkanımız son yıllarda özellikle yerli ve milli kavramını bizlere anlatmaya çalışırken bizler de onun altını doldurmak zorunda olduğumuzu düşündük. Özellikle yerli yazılım ve donanım, yerli proje ve akabinde de bugün çocuklarımız yerli bir üretim bize hediye etti. Bu bizi çok mutlu eden bir çalışma. Bununla birlikte yerli nesil yetiştirmeyi hedeflemiş olduğumuzu bir kere daha gördük. Buna millet olarak daha çok ihtiyacımız olduğunu teyit etmiş olduk. Biz de bu gençlerle birlikte geleceğimizi şekillendirmek, ülkemizi güçlendirmek adına yerli yazılım, yerli üretim, yerli imalat ve yerli bir nesil yetiştirmek suretiyle bir çalışma yapmak durumunda olduğumuzu burada bir kere daha gördük? dedi. 

?PROJEMİZİN ADI AKILLI EV SİSTEMİ?

Yangın öncesi uyarı sistemini anlatan Vildan Tekin, ?Projemizin adı Akıllı Ev Sistemi. Biz Akıllı Ev Sisteminde kumandayla kızılötesi alıcımıza haber vererek evin içindeki ışıkları yakıp söndürebiliyoruz. Ayrıca bizim evimizin dışında bulunan ekranımızdan evin sıcaklığını ölçebiliyoruz. Bizim bu sıcaklığı ölçmemizi sağlayan sensörlerimiz de evin dışında bulunan ısı sensörü. O ısı sensörü 35 derecenin üstünde bir ısıyı algıladığında evin içindeki ışıklar yanıp sönüyor. Bu da bize yangın olabilir alarmını veriyor? ifadelerini kullandı.

?HAYALLERİMİ KODLAMA EĞİTİMİ İLE GERÇEKLEŞTİREBİLİRİM?

Hayallerini kodlama eğitimi alarak gerçekleştirebileceğini dile getiren Eyüp Efe Türkan, ?İleride her yerde giden araba, can acıtmadan kanında mikrop var mı diye bakabilecek olan şırınga ve duvarların arkasını gösterebilen dürbün yapmak istiyorum. Polisler bu dürbünle fabrikalarda gizli işler yapanları görebilecekler. Her yerde giden araba ulaşımı kolaylaştıracak. Bu arabalar yeraltında, karada, suda ve uzayda bile gidebilecek. Bunları kodlama eğitimiyle yapabilirim, inanıyorum? diye konuştu.