Anahtar Kelimeler: 0


Siyasi taşlar yer değiştiriyor

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile DP eski Genel Başkanı Süleyman Soylu, AK Parti`ye geçiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , iki büyük transfere hazırlanıyor. Erdoğan, pazartesi akşamı yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile birlikte eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu`nun AK Partili olabileceğini söyledi ve konuyu tartışmaya açtı. Bazı MYK üyeleri, "Niye şimdi, önceden niye gelmedi?" gibi tepkiler gösterse de çoğunluk olumlu görüş bildirdi.

ERDOĞAN`DAN SONRA GENEL BAŞKAN

Radikal gazetesinden Ömer Şahin`in haberine göre; Erdoğan`ın Kurtulmuş ve Soylu ile birlikte partisinin büyük kongresinde gövde gösterisi yapması bekleniyor. Katılımın gerçekleşmesi durumunda partisiyle beraber AK Parti `ye geçecek olan Kurtulmuş`un parti yönetiminde görev alması bekleniyor. Kurtulmuş`un adı Erdoğan sonrası muhtemel genel başkan adayları arasında da geçiyor.

KURTULMUŞ ERBAKAN`I TERCİH ETMİŞTİ

Erdoğan`ın Kurtulmuş`a 2007 seçimleri öncesi milletvekilliği teklif ettiği biliniyor. Erdoğan gibi Kurtulmuş da `Milli Görüş` hareketinden yetişen bir isim. Kurtulmuş, Erdoğan - Gül ve Arınç`ın başını çektiği yenilikçi hareket yerine Necmettin Erbakan`ı tercih etmişti. SP`ye genel başkan olan Kurtulmuş da bir süre sonra Erbakan`la bağlarını kopardı ve HAS Parti`yi kurdu.

SOYLU`NUN ADAYLIĞI GÜNDEME GELMİŞTİ

12 Eylül referandumuna aktif destek vererek tek başına parti gibi çalışan Soylu`nun da son seçimlerde AK Parti`den adaylığı gündeme gelmişti