Anahtar Kelimeler: Soylu`dan büyük çıkış


Soylu`dan büyük çıkış

AK Partili Süleyman Soylu`dan büyük yemin

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, iddialı açıklamalarda bulundu.

AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Kim ne söylerse söylesin, kendi arabamızı da, kendi uçağımızı da, kendi istihbarat uydumuzu da yapacağız. Dünyanın ilk 10 büyük devletinden biri olacağız” dedi.

DÜNYANIN İLK 10 BÜYÜK DEVLETİNDEN BİRİ OLMAYA AND İÇİYORUZ
AK Parti Bursa İl Başkanlığı 5. Olağan İl Kongresi'ne katılan Süleyman Soylu, Bugün bu kongrede yeni bir sözleşmeyi, yeni bir mutabakatı, yeni bir mukaveleyi, yeni bir Türkiye'yi büyük bir heyecanla imza altına almak için bu salondayız. Bu tablo bizim her birimiz için, Türkiye'nin geçmişi, yarını ve bugünü için Türkiye'nin emin bir tablosudur. Biz burada sadece bir siyasi partinin kongresini yapmıyoruz. Burada bu büyük medeniyeti yeniden ihya ve inşa etmeye çalışan, Türkiye'yi zenginleştirmeye, özgürleştirmeye, demokratikleştirmeye ve bu aziz milleti yeniden kendi değerleriyle buluşturmaya çalışan bu büyük mücadelenin insanları olarak herkes bilsin ve bütün dünya duysun ki, dünyanın ilk 10 büyük devletinden biri olmaya and içiyoruz, söz veriyoruz” diye konuştu.

Türkiye'de 13 yıldır büyük bir mücadelenin sürdüğünü ifade eden Soylu, 21. yüzyıla iyi başladık ve iyi gidiyoruz. Türkiye'yi engellemeye çalıştılar. 20. yüzyılda çeşitli badirelerle bize tuzak kurmaya çalıştılar. Ama bu kadrolar, sinmediniz, korkmadınız, ürkmediniz, her türlü oyuna, tuzağa, hileye, desiseye rağmen Ergenekon'a, Balyoz'a, Ayışığı'na rağmen, 17 ve 25 Aralık darbelerine rağmen AK Parti`nin kapatılma tehlikesine rağmen ayakta durdunuz, ‘Özgür, demokrat, zengin ve yeni Türkiye' dediniz. Ne zaman büyük bir mücadele ortaya koydunuz, ne zaman hepimizin umudunu Türkiye'nin değerlerini bu aziz milletle buluşturdunuz, aynen geçen gün olduğu gibi birtakım eylemlerle ümidinizi kırmaya çalıştılar. Birtakım eylemlerle Türkiye'nin huzur ve istikrarını bozmaya çalıştılar. Türkiye'nin zenginleşmesini engellemeye çalıştılar. Ama iki gelişme dahi Türkiye'nin bugün hangi noktada olduğunu göstermektedir” dedi. Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Türkiye dünyaya örnek bir şekilde bunu gerçekleştirmektedir. Savaşsız, barışsız ve Türkiye'nin önünü kesmeye çalışanlara karşı demokrasi, milli irade ile direnerek bunu gerçekleştirmektedir. Rusya'nın Avrupa'ya göndereceği enerji projesi, Türkiye'nin istikrarı ve huzuru sayesinde güney akımla beraber Türkiye üzerinden geçmektedir. Bütün dünya bilmekte ve anlamaktadır ki, Türkiye dünyanın en önemli ve en güvenli enerji geçiş güzergahıdır. Eskiden böyle stratejik bir gücün, bir ülkeyi zenginleştirecek gücün, bir ülkeden geçmesi için savaşlar olurdu. Baskılar olurdu. Darbeler, kumpaslar olurdu. Ama bugün 17 ve 25 Aralık sonrası sizleri sindirmeye, milli iradeyi eline geçirmeye uğraşanlara tuzaklarla karşılık vermediniz. Dik durdunuz. Mücadele ettiniz. Diğer gelişme de, Irak'ın kuzeyinden bütün dünyaya nakledilecek, Irak'ın merkezi hükümeti ile Irak'ın kuzeyindeki Kürt hükümeti ile Türkiye aralarındaki ihtilaflı meseleyi bir şekilde ortaya koyacak bir süreci, hem de 17- 25 Aralık bağlamı ile beraber engellemeye çalıştılar. Ama onda da başarılı olamadılar. Bir taraftan mavi, bir taraftan güney akımla, bir taraftan da 45 milyar dolarlık TPOA projesi ile bir taraftan Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol hattı ile bir taraftan Irak'ın kuzeyinden bütün Avrupa'ya nakledilecek hatlarla Türkiye dünyanın en önemli merkezi oldu. Buradan haykırarak söylüyorum: Bu 77 milyon insanın bir evladı olarak söylüyorum. Bunları Türkiye savaşta, baskıyla zulümle yapmadı. Reyle yaptı, oyla yaptı, sandıkla yaptı.”

SİZLER BÜYÜK BİR DEVRİMİN ALTINA İMZA ATTINIZ
Türkiye birinci sıçramasını tam anlamıyla yerine getirdiğini söyleyen Soylu, Bu millet bizi hiçbir şekilde yalnız bırakmadı. 17 Aralık darbelerini paralel çeteler yaptılar. Ama millet onlara cevap verdi. `Bu milletin istikbalini ve iradesini peşkeş çekemezsiniz, biz size müsaade etmeyeceğiz` dedi. Ve liderimiz, cumhurbaşkanımız ve AK kadrolara sahip çıktı. Aynı mücadeleye şantaj ve kasetlerle devam ettiler. Ey AK Partililer. Sizlere sesleniyorum, rahmetli Menderes'in ezan-ı Muhammediyi bu millet ile yeniden buluşturduğu günde neler yaşandığını okuyan, onları dinleyen biri olarak söylüyorum. AK Partililer olarak söylüyorum. Sizlere sesleniyorum. Sizler büyük bir devrimin altına imza attınız. Siz, özgüven, demokrasi, kalkınma devriminin altına imza attınız. Şu ezan-ı Muhammedinin okunduğu minareler kadar başınız dik olsun. Onurlu olun, gururlu olun” dedi.

PARALEL YAPIYLA SONUNA KADAR MÜCADELE
AK Parti`nin bir millet hareketi olduğunu ifade eden Soylu, Bu millet bize, `Siz ne dediyseniz kabul ediyoruz. Yolunuzdan geri dönmeyin. Burasının sadece bir siyasi parti olduğunu sakın ha düşünmeyin` dedi. Burası siyasi parti değil, bu milletin hareketidir, değerleridir, sözüdür. Burası, dünyadaki mağdur ve mazlumların umut kapısıdır. AK Parti sadece bir parti değildir. Sorumluluklarımızı yerine getirmek zorundayız. Bir taraftan paralel ile mücadeleye sonuna kadar, ama sonuna kadar devam edeceğiz. Yapanın yanına bu ülkede kâr kalmayacak. Herkes böyle bilmeli” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ BİZİM VAZGEÇİLMEZİMİZDİR
Çözüm sürecinden de bahseden Soylu, Çözüm süreci bizim vazgeçilmezimizdir. Farklılıklarımızın üzerinden bizi idare etmeye çalışanlara siz ders verdiniz. Kimseyi ötekileştirmediniz. Bu ülkede ötekileştirme yapanlara, demokrasi, milli irade ve herkesin birbirini kucaklamasıyla, AK Parti`nin politikalarıyla nasıl gerçekleşebileceğini ortaya koydunuz. Bizim bu millete bir sözümüz var, 2009'daki Mart mahalli seçimlerinde 2011'de, 2002`de darbe kurallarını, vesayet kurallarını ortadan kaldırmak için bu millete hep beraber bir söz verdik, `yeni anayasa` dedik. Bilmenizi istiyorum. Çok çalışmalıyız. 2015 seçimlerinde 330 en az, eğer 367'nin üzerinde olursa nur olur. Yepyeni bir anayasa ile beraber bu darbe kurallarının kökünü kazıyalım” dedi.