Türk Bilim Adamlarından Elektromanyetik Bomba
Süleyman Demirel Üniversitesi bilim adamları yüksek güç ve frekanslı elektromanyetik enerjiyi bir noktadan diğer bir noktaya kablosuz olarak aktarmayı başardılar
Tarih: 29.2.2016 16:30:15/ 1875okunma / 0yorum

 

ISPARTA - Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü, Türkiye ´de ilk kez yüksek güç ve frekanslı elektromanyetik enerjiyi bir noktadan diğer bir noktaya kablosuz olarak aktarmayı başardı. SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Öksüz, İngilizce ´high power high frequency electromagnetic systems´ ya da ´electromagnetic bombs´ olarak adlandırılan çalışmanın desteklenmesi halinde Türkiye´de elektromanyetik enerji odaklı bir ulusal savunma sisteminin kurulabileceğini söyledi. 

Lütfi Öksüz, SDÜ Plazma Araştırma Laboratuvarı´nda ekibiyle birlikte kurduğu elektromanyetik enerjiyi aktarma sisteminin Türkiye´de ilk olduğunu belirtti. Doç. Dr. Lütfi Öksüz, elektromanyetik enerjiyi daha uzaklara transfer edecek sistemlere sahip olmanın, gelecekte ülke savunması için stratejik bir değer taşıdığını açıkladı. SDÜ´de yaptıkları Ar-Ge çalışmasının desteklenmesi halinde elektromanyetik enerji odaklı bir ulusal savunma altyapısının kurulabileceğini belirten Doç. Dr. Öksüz, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: 

"Kurduğumuz sistem çok güçlü. Bu sistem ülkemizde yoktu, ilk defa üniversitemizde kuruldu. Ekibimizde yüksek lisans, doktora öğrencileri, Kanada ve ABD ´den yabancı hocalarımız yer alıyor. Bu sistemler savunma sanayiinde zaten kullanılmaktadır. Geleceğin savaşları bundan sonra bombalarla, kimyasal sistemlerle değil elektromanyetik bombalarla olacak. Bundan kastım şu: Yüksek frekans ve yüksek güçteki elektromanyetik dalgaları üretip, yönlendirip, çok uzaklara naklederek uçaklar, uydular, füzeler düşürebilecek. Elektromanyetik sistemle, düşman ülkenin nükleer ve hidroelektrik sistemleri göçertilebilecek. Eğer yeterli destek verilirse, bu sistemi geliştirip ülkemizi bu tür savunma sanayine hazır hale getirmek istiyoruz." 

Doç. Dr. Lütfi Öksüz, elektromanyetik dalgaları uzaklara gönderen sistemlerin, artık savunma sanayiinin vazgeçilmezi haline geldiğine dikkat çekti. Doç. Dr. Öksüz, "Uyduları, uçakları elektromanyetik dalgalarla düşürmek, mayınları uzaktan patlatmak ya da kontrol etmek istiyorsak bu tür sistemleri kullanmak gerekecek. Elektromanyetik dalgaları çok uzaklara gönderebilmek, gelecekteki savaşlarda önemli olacak. Türkiye´de ilk kez SDÜ´de bu sistemi kurduk. Bildiğimiz kadarıyla başka bir yerde bu tür bir çalışma yapılmamaktadır" dedi. 

DENEY BAŞARILI OLDU 
Doç. Dr. Öksüz, laboratuvarda yaptıkları deneyde bir metre uzaklıktaki neon lambaları arada bir bağlantı olmadan yakmayı başardıklarını açıkladı. DOÇ. Dr. Öksüz, "Yani elektromanyetik dalgayı, enerjiyi transfer ederek, neon lambaları bir metre öteden yakabiliyoruz. Bu, şu demek: 1 metre ötedeki neon lambayı yakabilecek kadar elektromanyetik enerjiyi transfer edebiliyoruz. Aynı zamanda oradaki herhangi bir sistemi, arabayı, bilgisayarı aklınıza ne geliyorsa onu tahrip edebilecek güç demek" diye konuştu. 

Sistemin geliştirilerek, elektromanyetik dalgaları metrelerce değil, binlerce kilometre öteye nakledilebileceğine işaret eden Doç. Dr. Öksüz, bu sistemle Türkiye´de orta büyüklükteki bir kentin bir saniyelik elektrik enerjisi ihtiyacının, anında başka bir yere transfer edilebileceğine dikkati çekti. Bu kadar büyük bir enerjinin anında uzaklara transfer edilebilmesinin, tahrip gücünün çok yüksek olacağının altını çizen Doç. Dr. Öksüz, şunları söyledi: 

"Bu kadar yüksek güçteki enerjinin transferi anında, karşısına elektrikle çalışan ne varsa yakılıp, yıkılması demek. Tankları, uçakları, uyduları, mayınları, yani aklınıza gelecek ne varsa tahrip edebilir. Amacımız, laboratuvarda gerçekleştirdiğimiz deneydeki bir metrelik mesafeyi binlerce kilometreye çıkartabilmek. Eğer bir uyduyu düşürmek istiyorsak o kadar mesafeye gidebilecek sistemi kurabilmeyi istiyoruz. Bu mümkün. Şu anda tek eksiğimiz, sistemi geliştirebilmek için parasal destektir. Yatırım için teşvik ve parasal destek gerekiyor. Bu sistemi savaş uçağının burnuna takarsanız, düşman savaş uçağını elektromanyetik dalga göndermek suretiyle düşürebilirsiniz. Ya da düşman ülkenin, hidroelektrik ya da nükleer elektrik santrallerini durdurabilir, düşman ülkenin tüm elektrik sistemini göçertebilirsiniz." 

TOPLUMSAL OLAYLARDA BOYALI SU VE BİBER GAZININ YERİNE GEÇEBİLİR 
Doç. Dr. Öksüz, benzeri fakat 95 GHz´de çalışan ´active denial´ sistemlerinin halen ABD tarafından geliştirildiğini ve insanlar üzerinde yanma hissi veren fakat herhangi bir zararı olmayan bu sistemin toplumsal olaylarda kullanılabileceğini belirtti. 

Elektromanyetik dalgaların uzaklara kablosuz olarak transfer edilmesinin başka alanlarda da kullanılabileceğini kaydeden Doç. Dr. Öksüz, savaşta, düşman askerine ya da kalabalıklara elektromanyetik dalga gönderilmesi halinde insanlarda yanma hissi, bu sayede caydırıcılık oluşturulduğunu anlattı. Elektromanyetik dalgaların uzun süre aynı noktaya gönderilmesi halinde ise insanın yanabileceğine değinen Doç. Dr. Öksüz, "Ancak bir anlık elektromanyetik dalga transferi insana zarar vermez. Sadece yanma hissi oluşturur. İleride bu sistem toplumsal olaylarda kitleleri caydırmak amacıyla kullanılabilir. Panzerlerden su, boya fışkırtmak, gaz sıkmak yerine elektromanyetik dalgalar göstericilere gönderilebilir. Elektromanyetik dalgaya maruz kalan kişi zarar görmeyecektir ama yanma hissi oluşacağından eyleminden cayacak ve kaçacaktır. Elektromanyetik dalganın dozajı ayarlanabilir" dedi. 

Yüksek güç, yüksek frekans elektromanyetik dalgaların uzaklara transferi konusunda ABD´lilerin yanı sıra, Kanada,Avrupa ve Ruslar´ın da çalışmaları olduğunu anımsatan Doç. Dr. Lütfi Öksüz, SDÜ´de de ABD´den bir üniversite ve Kanada´dan bir şirketle ortak çalışma yürüttüklerini açıkladı. 

Doç. Dr. Lütfi Öksüz, "ABD ve Kanadalı ortaklarımız var. Biz Türkiye´de yeniyiz. Türkiye´de bildiğim kadar bu sistem üzerinde çalışan üniversite ve kurum yok. ABD ve Rusya bu konu üzerinde çok ciddi çalışıyor. Sistemin farklı bilimsel uygulamaları var" diye konuştu. 

UYDULARIN ÇOK DAHA ÖTELERE GÖNDERİLMESİ 
Doç. Dr. Lütfi Öksüz, ABD´lilerin elektromanyetik dalgaların transferi sistemini, uydularla iletişim amacıyla kullandığını, yine ABD´lilerin aynı sistemi, uyduları itme enerjisiyle Mars´tan da ötelere göndermek amacıyla kullanmak üzere çalıştıklarını anlattı. 

Elektromanyetik dalgaların transferi sisteminin ´Yıldız Savaşları´ projesinde kullanılması için de çalışıldığını, ancak bu konuda lazere yönelindiğine işaret eden Doç. Dr. Öksüz, "Örneğin, Rusya´dan fırlatılan bir füzenin durdurulması için artık lazer kullanılıyor. Elektromanyetik dalgaların transferi savunma amaçlı başka projelerde kullanılmaya devam ediliyor" dedi. 

Doç. Dr. Öksüz, elektromanyetik dalgaların transferinin günlük yaşamda halen kullanıldığını dile getirdi. Doç. Dr. Öksüz, "Wireless çalışan şarj aletleri var. Yani elektrik kablosu olmadan, elektrik enerjisi uzağa transfer edilebiliyor. Ama bizim amacımız, çok daha yüksek güç ve frekansla bu enerjiyi transfer edip, savunma ya da saldırı (yakıp, yıkma) amaçlı kullanılmasını sağlamak" diye konuştu
Video Tarihi: 29.2.2016 16:30:15
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Türk Bilim Adamlarında
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Öğrencilerden Umut Veren Çalışma
Öğrencilerden Umut Veren Çalışma
Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde Tübitak 4006 Bilim Fuarı Törenle Açıldı
Küçük Mucitlerden Dev Buluş
Küçük Mucitlerden Dev Buluş
Öğrenciler robotik kol geliştirdiler
WatsApp´a eğlenceli yenilikler geldi.
WatsApp´a eğlenceli yenilikler geldi.
İOS için güncellemesi yayınlanan WatsApp´a eğlenceli yenilikler geldi.
Türk bayrağına duyarlı robot
Türk bayrağına duyarlı robot
15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminde, hainler tarafından kullanılan tankların vahşice vatandaşları ezmesinden etkilenen Kağıthaneli çocuklar, Türk Bayrağı´nı görünce duran ve geri dönen tank robotu yaptı.
Whatsapp Artık Daha Güvenli
Whatsapp Artık Daha Güvenli
Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp´tan milyonlarca kullanıcıyı etkileyecek müjdeli haber geldi
Yandex´ten Yavuz Sultan Selim sürprizi!
Yandex´ten Yavuz Sultan Selim sürprizi!
Osmangazi Köprüsü´nü de açıldığı ilk gün haritaya ekleyen Yandex.Navigasyon, Yavuz Sultan Selim Köprüsü´nü de haritasına dahil etti.
Instagram´da Süper Özellik Geliyor
Instagram´da Süper Özellik Geliyor
Instagram´da çeviri dönemi başlıyor
Facebook´dan Dev Yenilik!
Facebook´dan Dev Yenilik!
Facebook, beklendiği gibi, kullanıcılarının artık Facebook üzerindeki mesajların yorumlarına video da ekleyebileceğini açıkladı.
Türk hacker Grubu Ermenistan´ı Çökertti
Türk hacker Grubu Ermenistan´ı Çökertti
"Aslan Neferler Tim" adlı Türk hacker grubu, Ermenistan Merkez Bankası´nın resmi internet sitesini erişime kapattı
Hangi telefonlar  4.5 G´ye geçebilir:İşte tam liste
Hangi telefonlar 4.5 G´ye geçebilir:İşte tam liste
4.5 G´ye hangi telefonlar geçebilir:Tam liste
Türk Markaları İçin İnternette Yeni Dönem
Türk Markaları İçin İnternette Yeni Dönem
Türk markaları için internette nokta istanbul dönemi başlıyor
Ehliyette e-sınav dönemi
Ehliyette e-sınav dönemi
18 ilde e-sınavla ehliyet alınabilecek
Whatsapp o telefonlardan kalkıyor
Whatsapp o telefonlardan kalkıyor
WhatsApp bazı telefonlardan desteğini çekecek
Facebook´ta yeni dönem:Canlı video izleyebilirsiniz
Facebook´ta yeni dönem:Canlı video izleyebilirsiniz
Facebook´ta canlı video dönemi başlıyor
Bu Buluş ABD´nn Başını Döndürdü
Bu Buluş ABD´nn Başını Döndürdü
Dünyada eşi benzeri olmayan bir uzay mekiği roketi buluşuna imza ataran Türk mucit NASA´ya bile parmak ısırttı
Emniyet uyardı:Bu e-maili açmayın
Emniyet uyardı:Bu e-maili açmayın
Emniyet uyardı o maili sakın açmayın!
Bilişim Hukukunun Gelişimi ve düzenlemeleri
Bilişim Hukukunun Gelişimi ve düzenlemeleri
Gelişen Bilişim Hukuku alanındaki uzman avukat ihtiyacı bu alana önem veren hukuk büroları sayesinde giderilmektedir.
Korkunç rakam:7.5 milyon çocuk internet kurbanı
Korkunç rakam:7.5 milyon çocuk internet kurbanı
7,5 milyon çocuk internette ne yapıyor?
Memurlar Sosyal Paylaşım Uyarısı
Memurlar Sosyal Paylaşım Uyarısı
MİT, tespit ettiği güvenlik açıkları konusunda havacılık firmalarının da dikkatini çekti.
Dosta güven düşmana korku salan gelişme
Dosta güven düşmana korku salan gelişme
ASELSAN´dan düşmanı kıskandıran teknoloji
SİM Kart´ta Yeni Dönem Başlıyor
SİM Kart´ta Yeni Dönem Başlıyor
Operatörler, telefon ve SIM kart üreticileri uzaktan erişilen gömülü eSIM kart için çalışmaya başladı.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
EKONOMİ
MEDYA
SİYASET
EĞİTİM
SAĞLIK
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

Bir çift ayakta 250,000 terbezi vardir

İNSAN VÜCUDU
1950 Yüksek Seçim Kurulu kuruldu.