Vay Avni vay.Milyonları Böyle Götürmüş

Eski Vali Hüseyin Avni Mutlu yolsuzlukla suçlanıyor.

 

ŞİMDİ DE YOLSUZLUK
FETÖ/PDY üyesi olmak suçundan tutuklanan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu´nun da aralarında bulunduğu İkitelli OSB Müteşebbis Heyeti üyelerinin 2 milyon liralık haksız kazanç sağladıkları ileri sürüldü. 

2 MİLYON LİRALIK VURGUN
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´na bağlı müfettişler, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı´nda yolsuzluk denetlemesi yaptı. Müfettişlerce yapılan denetlemelerde, İkitelli OSB´de çeşitli isimlerde kurulan çalışma guruplarıyla dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu´nun da aralarında bulunduğu çok sayıda Müteşebbis Heyeti üyesine 2 milyon 59 bin 380 TL haksız ödeme yapılarak OSB´nin zarara uğratıldığı belirlendi. 

MUTLU´YA 247 BİN TL HAKSIZ ÖDEME YAPMIŞLAR
İstanbul Valiliği´ni temsilen İkitelli OSB´de Müteşebbis Heyet Yönetim Kurulu ve Çalışma Grubu Başkanı olarak görev yapan Hüseyin Avni Mutlu´ya 31 Ocak 2012 tarihinden itibaren İkitelli OSB tarafından toplam 32 bin 796 TL "Yönetim Kurulu Huzur Hakkı" ve 214 bin 240 TL´de "Çalışma Gurubu Ücreti" ödemeleri yapıldığı tespit edildi. 

RAPORDAKİ ŞOK DETAYLAR
"631 sayılı KHK´nın 12´nci maddesine göre, kamu görevlilerinin kurum ve kuruluşların yönetim kurulu, komisyon, heyet, komite ile benzeri organlarda görev almaları halinde bu görevlerden sadece biri için ücret alabileceğinin belirtildiği raporda, Mutlu´nun görev aldığı kurumların İkitelli OSB ile sınırlı olmadığı ve İstanbul´da bulunan dört OSB´den de 2012-2013 yıllarında toplam 83 bin 461 TL huzur hakkı ücreti aldığı belirlendi. Raporda, "Diğer OSB´lerde de İkitelli OSB´dekine benzer komisyonlar, çalışma grupları vs. ücreti olup olmadığı ve Hüseyin Avni Mutlu´nun başkaca şirket, kurum vs´den ücret alıp almadığı bu aşamada bilinmemektedir" denildi.

MENFAAT SAĞLANDI
Eski valiye bilinçli ve kasıtlı olarak toplamda 247 bin 36 TL haksız ödeme yapılarak menfaat sağlandığı, söz konusu eylemlerin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu´nun 257 ve 43´üncü maddeleriyle uyumlu olduğu kanaat ve sonucuna varılmıştır" denilen raporda, mevzuata göre menfaat sağlamak üzere beyan vermeden ödemeyi alan kamu görevlisinin sorumlu olduğu hatırlatıldı. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´na bağlı müfettişler, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı´nda yaptıkları denetimlerde, 2 milyon 59 bin 380 TL haksız ödeme yapılan aralarında İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu´nun da bulunduğu Müteşebbis Heyeti üyeleri hakkında Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı´na suç duyurusunda bulundu.

Nihat ULUDAĞ / GAZETE HABERTÜRK