GECE VARDİYASI
Sabahların çuvala girdiği, güneşin acıları gizlemek için saklandığı, dünyanın durdurak bilmeden zamanı bitirmek için hızlandığı bir evrenin çocuklarının hayal dünyası kadar zengin bir geleceği düşlerdi
Tarih: 13.11.2019 23:58:05 / 2500okunma / 0yorum
Mehmet Sebih Altun

Ertesi günün acısı bugünden hissedilmeye başlanmıştı. Dün yok gibiydi. Bugünse hislerin şahlandığı, çocuğun kırmızı paluç beklediği, hanımının onun geleceğini bildiği bayramın şerefe günüydü. 

Saatlar geçmek bilmediği, nefeslerin göğüs kafesini parçalayacak kadar hızlandığı, heyecanın doruğa çıktığı son bir gece vardiyası kalmıştı bir kaç tatlı gün geçirmeye. 

Aklının ucunda yarın bu saatlerde otobüsün onu sevince boğacağı bir bayrama götüreceğini hayal ediyordu. Yollar şen şakrak, arabalar birer tebessüm sebebi olacaktı. Muavin Zınar Sozdardan evina dilemin (yüreğimin aşkı) parçasını çalacak ve tüm dünyalar neredeyse onun olacaktı. 

Gözlerine uyku girmemişti gündüz. Bu gece son vardiyasına gidecek sabah parasını alıp düşecekti yola. 

Bir saatten az bir süre kalmıştı görevi devralmaya. Şef elinde demlediği kaçak çaydan bir bardak almış ofiste soğumadan yudumluyor birazdan diğer vardiya şefine görevini teslim edecekti. 

Erken gelmişti biraz Serhad. Üstünü değiştirmiş saati bekliyordu. Çok geçmeden diğer arkadaşları da geldi. İnşaat son kalıbı sökülecek ve bayramdan sonrasına kadar ara verilecekti. 

Işıklar, ay parlaklığını kapatıyor, yıldızlar bulutların arkasına saklanmıştı. 

Teker teker iskeleye çıktılar. Beşe on kalaslar yanlardan yükseltilen iskeleye geçirilmiş güya sağlam edasında şanseseri ayakta duruyordu. 

Ellerde keserler çiviler bir bir sökülmeye başlandı. Bir saati geçmeden yağmur ağaçlara nefes vermeye, doğaya şenlik getirmeye başlamıştı güya. Ama iskeledeki kalaslar üzerindeki yağlarla yağmuru yiyince iyice kaygan olmaya başlamıştı. Sırat köprüsünde iplerin üzerinden süzülmeye benzemişti ayakta kalmak. Cambazların ayakları da neymiş, yapışkanlı çelikten bot bile giysen ayakta tutamazdı seni. 

Arkadaşları korkarak ara verdiler. Ama Serhad durmak istemiyordu. Çünkü iş bitmeliydi. Geçikirse yarın sabah bitmesi için daha fazla kalmalıydı. Diğer vardiya gelmeyecekti. Sabah gidip duşunu alacak temiz elbiselerini giyecek ve saat 13.00 otobüsüne yetişmeliydi. Otobüsü kaçırırsa başka da bilet bulamazdı. Zar zor, rica minnet bir bilet bulabilmişti. Bayram öncesi bilet bulmak uzayda petrol aramak kadar zordu. 

Arkadaşlarının durmasına aldırmadı. Uyarılarını ise hiç duymadı bile. Kendisine ayrılan tarafta kolon kalıplarını teker teker söküyordu. 

Binanın yan tarafına geçmek için içeri girip diğer pencere ağzından çıkmalıydı. Ama Serhad bunu zaman kaybı olarak görüyordu. Ayağını bastığı kalas buz hokeyi dansı yapacak kadar kayganlaşmıştı. Sağ ayağını yan tarafa attı. 

Kızı Esila, saatler gece olmasına rağmen heyecandan uyuyamıyor annesinin aldığı elbiseyi başucuna koymuştu. Yarın babası yola çıkmadan Kırmızı papuç alacaktı ve artık bayramlık kıyafetleri takım olarak tamamlanacaktı. 

Anne Hazal yarın sabah sıcak ekmek ve tandır çöreği yapmak için hamur yoğurmaya başlamıştı. Gece saat 3ü geçmişti neredeyse. Ama yarın arifeydi ve bayram sabahı evinin direği Serhad eve varacak ve hem hasret giderecek hem de bayram, bayram havasında olacaktı. 

Altı yıl olmuştu evleneli. Ama her sene en az altı ay gurbete çalışmaya gidiyordu Serhad. Başka meslek yoktu. Hayatında gördüğü ve babası sayesinde tanıştığı tek meslek inşaattı. Geçinmek için başka şansı da yoktu şimdilik. 

Arkadaşları yağmur dinene kadar sohbete dalmışlardı. Serhadın kızı Esila ya almak istediği kırmızı papucu almışlardı. Sabah Serhad çıkmadan vereceklerdi. İnşaat sahibi bayramdan önce işçiler erken gitmesinler diye yevmiyeleri ertelemiş arife günü verecekti. Serhad erkenden papuç alıp gidecekti. Arkadaşları Serhad fazla oyalanmasın diye sürpriz yapmışlardı. Kırmızı papuç ve kızının yaşına göre iki takım da elbise almışlardı. 

Gökyüzü çıldırmıştı. Yıldırımlar bütün sesleri bastırıyor gökyüzünü aydınlatacak kadar sık çarpıyordu. Yağmur damlaları umudu çalmaya yeminliydi sanki. 

Sabaha bir kaç saat kalmıştı. Bir süre geçtikten sonra yağmur durmuştu. Etraf sakinleşmiş çalışmaya engel bir durum kalmamıştı. 

Arkadaşları gecenin verdiği sessizlikte uzun havalar ve türküler eşliğinde ellerinde ki keserleri umuda vuruyor ve bir bir söküyordu paslı geleceği. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorlardı. 

Sabahın ilk ışıkları belirmeye başlanmıştı. Kimsenin aklına Serhad gelmiyordu. Herkes kendi bölümünü bitirmeye yakındı. 

Bir an Serhad´ın olduğu yere bakmayı düşündüler gayri ihtiyari. Kalıplar yerinde duruyor ve Serhad orada yoktu. Birbirlerine sormaya başladılar. Bir kaç kez çağırmayı denediler ses yoktu. 

Aşağıdan Vardiya şefinin sesi yankılandı sabahın sessizliğinde. 

Esila ezandan önce kalkmıştı çoktan. Akşamdan hazırladığı elbiseleri giyerek fotoğraf çekecek gizlice annesinin telefonundan babasına yollayacaktı. Elini yüzünü yıkadı ve saçlarını babasının sevdiği gibi ortadan değilde sağ tarafa yatırmaya çalışıyordu. Ayna sola yatmıştı epeyce. Kimse de ellememişti aslında. 

Esila aynanın karşısında sarı tokalarını takmış sağa yatan saçlarını aşağı doğru tarıyor babasına yapacağı güzel sürprizi düşünüyordu. 

Hazırdı artık. Şimdi annesinin şarjda olan telefonunu alacaktı. Annesi geç saate kadar hazırlık yaptığı için top atsa duymayacak ve Esila istediği fotoğrafı çekecekti. 

Annesinin telefonunu aldı ve güzel elbiselerle aynanın karşısında babasına yollayacağı fotoğrafı çekmiş, WhatsApp tan yollamıştı. 

Altına da ´babacığım nasıl olmuşum´ notunu yazmış göndermişti. Artık istediğini yapmış uyumaya devam edecekti.

Vardiya şefi korkuya kapılmış ve Serhad ´ın yerde duran bedenini bir kaç saniye duraksayarak baktıktan sonra elleriyle yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için sarsmaya başladı. Yukarıdan bakan arkadaşları büyük bir panikle aşağı doğru koşarak inmeye başladı. 

Ambulansı aradılar. Çok geçmeden geldiler sağlık görevlileri. Herkes şok olmuştu ne zaman düştüğünü sorguluyorlardı birbirlerine. Feryatların göğü inlettiği bir güz sababıydı. Ambulansın acı sesi ve yeni doğmaya başlamış güneşi karşılayan üstünde ki kırmızı mavi renkleri ağlaya ağlaya dönüyordu sanki. 

Hastaneye az kalmıştı. Kimse hiç bir şey demiyor diğer arabalarla gelen iş arkadaşları betonlu çizmeleri, nasırlı elleri, korkulu bakışları ve ağlayan yürekleri ile gelecek haberi bekliyorlardı. 

Esila annesinin uyandığını görünce ´anne senden habersiz babama sürpriz yaptım. Bayramlıklarımı giydim fotoğraf çektin babama yolladım. Babam bir şey yazmış mı baksana´ 

Annesi telefona baktı ve henüz Serhad ´ın fotoğrafı görmediğini gördü. Kızına henüz babasının bakmadığını, bakınca kesin cevap yazacağını söyledi. Esila heyecanlı ve mutluydu. 

Bir iki saati geçmişti ama hala haber yoktu. 

Bir kaç sakika sonra doktor geldi. Hastanın yakınlarının kim olduğunu sordu. Hepsi arkadaşları olduğunu ailesinin orda olmadığını söyledi. Durumu sordular. 

´Kaybettik.´ 

Bazen yaşamak ve yaşatmak için ölmek gerek. Bazen gülmek için ağlamak, bazen sevilmek için sevmek, bazen barışmak için savaşmak, bazen ev almak için kiracı olmak gerek. 

Eksikliğini görmediğin hiç bir şeyin varlığının kıymetini bilemezsin. 

Esila annesine ´kaç saat geçti halen babam bir şey yazmadı mı?´ 

Sevgi ile kalın 

Mehmet Sebih Altun 

msebihaltun@gmail.com

 

Anahtar Kelimeler: GECE, VARDİYASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
RUS VE AMERİKAN OYUNUYLA S400 ALMAK (17 Temmuz 2019 - Çarşamba)
AYNI GEMİNİN SAKİNLERİ (03 Temmuz 2019 - Çarşamba)
RÜZ-İ MAHŞERDE CENNET BELGESİ (07 Şubat 2019 - Perşembe)
NEYİN KAFASINI YAŞIYORUZ (08 Ocak 2019 - Salı)
TEMBELLEŞEN BİR YAŞAM PEYDAH OLDU (18 Aralık 2018 - Salı)
GÜNÜMÜZE GÜNCEL BAKIŞ (18 Kasım 2018 - Pazar)
YOKSULLUĞA PEJÖRATİF YAKLAŞIM (05 Ekim 2018 - Cuma)
ÜLKE DE KRİZ MRİZ YOK (20 Eylül 2018 - Perşembe)
OLSUN, NE OLACAK Kİ? (12 Ağustos 2018 - Pazar)
KARMAŞIK ZİHİNLE YOK OLAN GÜVEN (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
DÜNYAYI YARINA UMUTLA BIRAKIN (27 Temmuz 2018 - Cuma)
KUTSALLIK ADLEDİLEN GERÇEK-DIŞI İNANIŞLAR 1 (25 Temmuz 2018 - Çarşamba)
BİZ HER ŞEYİ YANLIŞ ANLADIK (19 Temmuz 2018 - Perşembe)
SOSYALİZASYON DA TEHLİKE ÇANLARI (05 Temmuz 2018 - Perşembe)
TOPLUMUN DEĞİŞEN YARINLARI (02 Temmuz 2018 - Pazartesi)
ÖZGÜRKEN, SANAL HAYATIN ESİRİ OLMAK (10 Mayıs 2018 - Perşembe)
SİYASET EVLERE GİRMESİN (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KİM-YASAL GÖRÜŞLÜ İNSANLAR (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
BIRAKIN DA BAHAR GELSİN (31 Mart 2018 - Cumartesi)
EGOİST DÜŞÜNCELER VE İNANÇLAR (20 Mart 2018 - Salı)
BEYİNLERI VE RUHLARI ESİR ALMAK (16 Mart 2018 - Cuma)
ALGI SOBASININ KÜLLERİ (23 Şubat 2018 - Cuma)
TEKNOLOJİYE ESİR OLMAK (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
SESSİZ ÇIĞLIKLAR DÜNYASI (04 Şubat 2018 - Pazar)
ADAVETLE ADALET OLMAZ (16 Ocak 2018 - Salı)
VİCDANLARIN BİRLİĞİ (09 Aralık 2017 - Cumartesi)
GELECEĞE UZANAN TEHLİKELER (04 Kasım 2017 - Cumartesi)
YENİ JENERASYON MANİFESTOSU (27 Ekim 2017 - Cuma)
MODERN KÖLELİK PARADOKSU (22 Ağustos 2017 - Salı)
Günümüz İnsan Düşünceleri (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
BEKLENTİLER VE GERÇEKLER (13 Ağustos 2017 - Pazar)
Evrende Güzel-Çirkin Algısı (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
NE GEREK VAR (22 Temmuz 2017 - Cumartesi)
MUTLULUĞA KAPATILAN KAPILAR (2 (21 Mayıs 2017 - Pazar)
MUTLULUĞA KAPATILAN KAPILAR (1) (09 Mayıs 2017 - Salı)
TOPLUMSAL MANİPÜLASYONLAR (2) (24 Nisan 2017 - Pazartesi)
TOPLUMSAL MANİPÜLASYONLAR (1) (02 Nisan 2017 - Pazar)
HAYATIN ACIMASIZ YÜZÜ (22 Mart 2017 - Çarşamba)
BAHAR GELMELİ (05 Mart 2017 - Pazar)
EVET HAYIR FANATIZMİ.. (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
GÜNÜMÜZ DÜŞÜNCE EVRELERİ 1 (06 Kasım 2016 - Pazar)
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KAYBOLAN HAYATLAR (26 Ekim 2016 - Çarşamba)
DAYATILAN YENİ YAŞAM NORMLARI (17 Ekim 2016 - Pazartesi)
SAVAŞLAR VE İNSANLIK (16 Ağustos 2016 - Salı)
EĞER DARBE OLSAYDI..! (29 Temmuz 2016 - Cuma)
Tek Kullanımlık Hayat Hakkı (06 Mart 2016 - Pazar)
Kentsel Dönüşümün Rantsal Hikayesi (23 Şubat 2016 - Salı)
Savaş Mı? Barış mı? (07 Şubat 2016 - Pazar)
Yeniden Başarabiliriz..! (31 Ocak 2016 - Pazar)
Barış Mahkum, Savaş Dışarda...! (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
Adalet Yoksa, Adavet Olur..! (16 Ocak 2016 - Cumartesi)
BIRAKIN KAVGAYI, HÜMANİZMDE BİRLEŞELİM (09 Ocak 2016 - Cumartesi)
Suriye´leştirilmeye Doğru (03 Ocak 2016 - Pazar)
Sayfa:
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
EKONOMİ
MEDYA
SİYASET
EĞİTİM
SAĞLIK
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
TBMM´de Şentop Dönemi.İşte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Mnşetler AK Parti Manifestosu İçin Ne Yazdı
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Yılın İlk Günü Gazete Manşetleri.İşte Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Erdoğan´ın Mesajları Manşetlerde,İşte Tüm Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Bugün Hangi Gazete Ne Yazdı,işte Başlıklar:
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
Miniklerin Gelecekleri Beceri Atölyelerinde Şekillenecek
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
İşte İstanbul´da Deprem Sonrası Hasarlı Okullar
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Erasmus Öğrencileri Romanya´da Staj Yapıyor
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Eğitim Sisteminin Sınavları Masaya Yatırıldı
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Liselere geçiş sınavının tarihi belli oldu.
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
Kağıthane Belediyesinden Üniversite Öğrencilerine Destek
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
KYK Yurtlarına Başvurular Başlıyor
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
TEOG YEP Sonuçları Açıklandı! / Tıkla Öğren
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Lise Öğrencileri Kutlu Doğumla Coştu
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Aktif Öğrenciler 5.Uluslararası Kongresine hazır
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ağzı dar şişe kavanoz temizlemek için biraz deterjan biraz su bir kaşık pirinç katıp çalkalayınız.

AĞZI DAR ŞİŞE NASIL TEMİZLENİR
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…

Mevlana
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
1998 Mekke yakınlarında Mina´da 180 hacı adayı şeytan taşlama sırasında yaşanan izdihamda yaşamını yitirdi.